سپیده دم – داستان از این قرار بود که  در یکی از برنامه های بعد از افطار تلویزیونی آخوندی  زنان حامله ‌را “زشت” و تماشای آنها را “غیراخلاقی” خوانده و از آنها خواسته بود در خانه بمانند. زنان باردار در ترکیه همراه با طرفداران برابرحقوقی زن و مرد به خیابان‌ها رفتند تا به گفته‌های این آخوند  اعتراض کنند.

عمر طغرل اینانچر،  آخوند و وکیل ترک که نشریه آلمانی “اشپیگل” از او به عنوان “روشنفکر مسلمان” نام می‌برد، شامگاه چهارشنبه (۲۴ ژوئیه / ۲ مرداد) در برنامه‌ای به مناسبت ماه رمضان در تلویزیون دولتی ترکیه درباره زنان باردار گفت: «منظره زنان حامله در محافل عمومی نه تنها غیراخلاقی، بلکه زشت است.» او افزود: «اگر زنان باردار دیدند که نیاز به هوای تازه دارند می‌توانند با شوهران‌شان شب‌ها با ماشین به گردش بروند. وقتی زنان در ماه هفتم – هشتم حاملگی هستند، به هیچ وجه نباید با چنین شکم‌هایی در خیابان‌ها ظاهر شوند. محل‌های کار هم برای همین زنها را به مرخصی می‌فرستند تا در خانه بمانند.»

عمر طغرل اینانچر مدیرسازمان دولتی موسیقی کلاسیک ترکیه و همزمان عضو یک گروه صوفی است. سایت آلمانی‌زبان “دویچ تورکیشه ناخریشتن” می‌نویسد که او شخصیتی مورد احترام از سوی همه گروه‌های اجتماعی است که اما با گفته‌های اخیر خود در تلویزیون خشم بسیاری را برانگیخته است.

روز پنجشنبه زنان باردار خشمگین در استانبول و آنکارا در تظاهراتی خیابانی شرکت کردند. چندین مرد نیز با گذاشتن بالش زیر پیراهن خود با آنان اعلام همبستگی کردند. گروه‌های فمینیست نیز با خشم به گفته‌های وکیل ترک واکنش نشان دادند. از جمله هلال دوقوزجو، سیاستمدار و فعال حقوق زنان ترک گفت که اینانچر با حرف‌هایی که زد پرده‌هایی را درید و از مرز خود عبور کرد. خانم دوکوزجو گفت: « یک بار دیگر می بینیم، در حالیکه تجاوزگران و بیماران جنسی آزادانه می‌گردند، برخی تلاش می‌کنند حق استقلال و خودمختاری زنان را نقض کنند.»

اداره امور دینی ترکیه می‌کوشد وضعیت را آرام کند. در بیانیه‌ای که این اداره به این مناسبت منتشر کرده آمده است که حبس کردن زنان در خانه بخشی از اسلام نیست. این نهاد در عین حال از زنان حامله خواسته که در پوشیدن لباس رعایت خویشتن‌داری را بکنند.

ممنوعیت استفاده از رژ لب و لاک قرمز برای مهمانداران ترکیه

خطوط هواپیمایی “ترکیش ایرلاینز” استفاده از رژ لب و لاک ناخن قرمز برای مهمانداران زن را ممنوع کرد. سرو مشروبات الکلی در پروازهای داخلی و برخی مقصدهای بین‌المللی به کشورهای اسلامی نیز ممنوع شد.

خبر اظهار نظر وکیل ترک و تظاهرات زنان باردار در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بازتاب وسیعی داشت. به گزارش روزنامه “استاندارد” چاپ وین (جمعه، ۲۶ ژوئیه) یک کاربر توییتر نوشت: «مادر عمر طغرل اینانجر در دوره بارداری خود در خانه زندانی بود، این تنها توضیحی است که می‌توان برای حرف‌های احمقانه او داد.»

طی چند ماه گذشته جامعه ترکیه چندین بار شاهد اعتراض‌های اجتماعی نسبت به گفته‌ها یا قوانینی بوده است که آزادی فردی مردم را محدود ‌کرده‌اند. از جمله ممنوع کردن استفاده از رژ لب و لاک ناخن قرمز برای مهمانداران زن، ممنوع شدن سرو مشروبات الکلی در پروازهای داخلی و برخی مقصدهای بین‌المللی موجب اعتراض سکولارها و منتقدان دولت شد.

منتقدان می‌گویند دلیل اصلی این محدودیت‌ها، تلاش برای جلب رضایت اسلام‌گرایان ترکیه و سعی تدریجی دولت رجب طیب اردوغان برای دور کردن ترکیه از ارزش‌های سکولار و اسلامی کردن جامعه است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com