مردم آگاه ایران!

وقایع اخیر خوزستان و سرکوب خشن اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی که در پی دست‌یابی به بدیهی‌ترین حقوق شهروندی و انسانی خویش به‌ پا خاسته‌اند، دل هر شهروندی را به درد می‌آورد. مردم خوزستان به دلیل ناکارآمدی، فساد اداری و بیش از سه دهه کژکاری و سوء حاکمیت، امروز در شرایط قحطی و خشک‌سالی به سر می‌برند. طنز تلخ این‌جاست که استان پهناور خوزستان خود همواره یکی از حاصل‌خیزترین و پرآب‌ترین استان‌های ایران بوده است. این اوضاع به دلیل غارت و هدررفت منابع ارزشمند آبی، خشکاندن تالاب‌ها و ساختن سدهای آسیب‌رسانی چون سد گُتوند به وجود آمده است. مردم استان خوزستان که غنی‌ترین منابع زیرزمینی و آبی ایران در آن واقع است، امروز در شرایطی هولناک قرار گرفته‌اند، تا بدان‌جا که با سینه‌های مالامال از خشم و لبانی تشنه، در پی حق زندگی به خیابان‌ها آمده‌اند و همه‌ی ما مردم ایران را مورد خطاب قرار داده‌اند. افسوس که به جای شنیدن اعتراض برحق مردم، که در برابر تجاوز دولت هم‌سایه و ناملایمات دست‌ساخته‌ی دولت‌های ایران سال‌ها بربادری کرده‌اند، با قطع اینترنت و با گلوله‌های داغ به ایشان پاسخ داده می‌شود.

 

همه‌ی ما نیک می‌دانیم که اعتراض مردم خوزستان به نابرابری، بی‌توجهی به مردم در مدیریت منابع و ثروت‌های طبیعی منطقه و سیاست‌های غیرانسانی کلان اعمال‌شده در دهه‌های اخیر است. این مردم اکنون در معرض نیستی کامل قرار گرفته‌اند و با نابودی دام‌داری و کشاورزی، به دنبال خشکیدن تالاب‌ها و رودخانه‌ها، زندگی عادی در منطقه مختل خواهد شد و بسیاری از جوانان بی‌آینده‌ی خوزستان مجبور به کوچ اجباری از زادگاه آباء و اجدادی خویش خواهند بود.

 

ملت شریف ایران!

در این مقطع حساس، ما، جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران، بر اساس اصل نخست منشور کانون، ناظر به آزادی بیان و عقیده بدون حصر و استثنا، نخست حمایت قاطع خود را از حق اعتراض مسالمت‌آمیز و حق‌طلبانه‌ی مردم خوزستان ابراز می‌کنیم، و، دوم، اعتراض خویش را به قطع اینترنت و برخوردهای امنیتی معمول در حق روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مستقل و شریف در منطقه و دیگر موانع ایجادشده در راه اطلاع‌رسانی آزاد وقایع اخیر، اعلام می‌داریم.

 

از همه‌ی شما نیز می‌خواهیم که، بر اساس وظیفه‌ی شهروندی و انسانی خویش، چنین کنید.

 

درود برشما

 

رضا چایچی

١۴

علیرضا آبیز

١

آتفه چهارمحالیان

١۵

شیوا ارسطویی

۲

امیرحسن چهل‌تن

١۶

کبوتر ارشدی

٣

بنفشه حجازی

١۷

سعید اسکندری

۴

رضا حیرانی

١۸

حسن اصغری

۵

ابوتراب خسوری

١۹

آرش اله‌وردی

۶

م. روان‌شید

۲٠

نرگس الیکایی

۷

محمـدرضا سالاری

۲١

هوشیار انصاری‌فر

۸

عنایت سمیعی

۲۲

فانوس بهادروند

۹

محمـدعلی شاکری یکتا

۲٣

علیرضا بهنام

١٠

جلیل شاه‌چشمه

۲۴

مانی پارسا

١١

روناک شاه‌محمـدی

۲۵

هادی تقی‌زاده

١۲

مظاهر شهامت

۲۶

علی جانوند

١٣

 

پوران کاوه

٣۹

حسن صفدری

۲۷

سعدی گل‌بیانی

۴٠

ایرج ضیایی

۲۸

محمـد رئوف مرادی

۴١

محمـدحسین طهماسب‌پور شهرک (میرزا)

۲۹

سروش مظفر مقدم

۴۲

ری‌را عباسی

٣٠

اقبال معتضدی

۴٣

صادق عباسی

٣١

داریوش معمار

۴۴

علی عبداللهی

٣۲

عه‌تا منصوری

۴۵

اسدالله عمادی

٣٣

محمـد مهدی‌پور

۴۶

مهدی غبرایی

٣۴

روح‌اله مهدی‌پور عمرانی

۴۷

احمد فتحی

٣۵

طلا نژادحسن

۴۸

مصفی فلاحیان

٣۶

کورش همه‌خانی

۴۹

عزت قاسمی

٣۷

 

 

علی قتبری

٣۸

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)