رحمت‌الله فرقانی‌فر در ۱۳ اسفندماه ۱۳۲۴ در محله آلوچه باغ گرگان (ملل فعلی) چشم به جهان گشود. پدرش رضا فرمانی (استاد رضا معمار) اهل ساری (۱۳۰۰- ۱۳۹۲) که قبل از دهه بیست جهت کار بنایی به گرگان کوچ کرده بود و در سال ۱۳۵۱ یا ۱۳۵۳ نام خانوادگی‌اش به “فرقانی‌فر” تغییر یافت. مادرش “رقیه خوشبخت” اهل گرگان (۱۳۰۹ – ۱۳۹۸) که با مرحومه “نرجس خوشبخت”، مادر زنده یاد استاد “محمدرضا لطفی”، نسبت فامیلی داشت، تحصیل کرده تا کلاس پنجم ابتدایی و خانه دار بود.
رحمت ششم ابتدایی را در مدرسه عنصری گذراند و از دبیرستان فخرالدین اسعد گرگانی، دیپلم ریاضی گرفت و از سال ۱۳۴۵ شروع به تحصیل در مدرسه عالی بازرگانی تهران (علامه طباطبایی فعلی) نمود.

من از مادرم
گریه نکن را بیاد دارم.
پدرم
تمام وجود را از چهارگوشه محراب می‌جست.

معلم‌ها می‌گفتند:
“خفه شو”
دبیران
“حرف نزن” را یادم دادند
و استادها
“ساکت باش” آقا را.

چرا نگویم؟
چرا نگویم؟
همه چیز را خواهم گفت…
بخشی از شعر “همه چیز را…”

او نخستین شعرش “سرگذشت” را زمانی که ۲۱ سال داشت، اینگونه سرود:

دگر بار زاده شدم
آنگاه که چون خدنگی
در قلبم نشستی…

از سال ۱۳۴۶ با همراهی دوستان دانشجوی هنر دوستش، دو شماره جنگ “جُستار” که مجموعه‌ای از مقالات اقتصادی، اجتماعی، هنری دانشجویان مدرسه عالی بازرگانی بود را منتشر کرد. (کاظم سادات اشکوری، در کتاب “نگاهی به نشریات گهگاهی” که در سال ۱۳۷۴ به چاپ رساند، از دو شماره جنگ جُستار هم نام برده و نام رحمت فرقانی را هم آورده است.) در شماره دو جُستار، شعری از او با عنوان “سوهان” به چاپ رسید؛ که در شماره ۱۱۹۱ روزنامه گلشن مهر گرگان، ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۲ هم تجدید چاپ شد:

در او محو کرده بود
سوهان
حکایت بودن را.

در گرمگاه روز، بیداد شهر،
در غنای آهن و پولاد
کوهی پیر با عصاره روشن اندیشه‌های پاک
– به خیال –
پاتابه و چارق را برای هیمه شب
می‌بست.

رحمت در سال ۱۳۴۹ فارغ‌التحصیل شد. بیشترین اشعارش که مملو از شور مبارزه و عشق و عاطفه بود، حاصل دوران دانشجویی‌اش می‌باشد.
او از سال ۱۳۵۱ به عنوان دبیر آموزش و پرورش در شهر رشت مشغول بکار شد و از سال ۱۳۵۴ به گرگان منتقل و در دبیرستان بازرگانی به تدریس پرداخت. در همین سال ازدواج کرد که حاصل آن سه پسر “فرهنگ”، “فرهت” و “فرزان” می‌باشد.
سرانجام او در سال ۱۳۷۳ درگذشت.

جمع‌آوری و نگارش:
#سعید_فلاحی (زانا کوردستانی)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)