مارتین کوبلر در پایان مأموریت دو ساله خود در عراق قرار دارد. دبیرکل مأموریت او در عراق را تمدید نکرد. بسیاری از جریانهای عراقی و مخالفان رژیم ایران و هزاران پارلمانتر و شخصیت برجسته اروپایی و آمریکایی، او را به جانبداری از دولت عراق و رژیم ایران متهم کرده و خواستار تعویض او شده بودند. آنها به طور خاص جابه جایی اجباری بیش از ۳هزار پناهنده عضو سازمان مجاهدین خلق ایران، از اشرف محل استقرار شان در ۲۶سال گذشته به زندان لیبرتی، را محکوم کردند.
روز سه شنبه، ۱۶ ژوئیه مارتین کوبلر در اجلاس شورای امنیت، برای خنثی کردن شکایت ثبت شده وکیل ساکنان لیبرتی از عملکرد او، تقصیرات را بر دوش قربانیان و رهبری کمپ گذاشت و آنها را به نقض حقوق ساکنان و حتی ممانعت از دسترسی آنها به خدمات پزشکی متهم نمود.
به دنبال سخنرانی مارتین کوبلر در شورای امنیت، خانم مریم رجوی، رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران عملکرد دو ساله مارتین کوبلر، نماینده دبیرکل ملل متحد در عراق را خیانت به حقوق بشر، اصل ارتوپی (مسئولیت حفاظت) توصیف کرد و آن را همچنین لکه سیاهی در تاریخچه ملل متحد خواند.
خانم رجوی گفت: دروغهای کوبلر دعوت آشکار دولتهای عراق و ایران به حمله بعدی به لیبرتی بود.او تأکید کرد کوبلر گزارشهای دروغین به شورای امنیت و دبیرکل ملل متحد ارائه کرده و در این رابطه نقش گمراه کننده یی داشته است. او از دبیرکل بان کی مون به عنوان نگهبان بین المللی اصل حفاظت، خواستار اعزام یک هیأت حقیقت یاب بین المللی به کمپ لیبرتی در عراق و بازگشودن درها به روی خبرنگاران و وکلا و پارلمانترها گردید. او تأکید کرد تنها راه حل مسأله مبرم امنیت برای ساکنان لیبرتی در گرو بازگشت بلادرنگ آنها به اشرف است.
گروه کار بازداشتهای خودسرانه سازمان ملل کمپ لیبرتی را یک بازداشتگاه شناخته است.

به رغم تمام تضمینهای سازمان ملل و کوبلر، کمپ لیبرتی در ماههای اخیر سه بار هدف حملات موشکی عوامل رژیم ایران قرار گرفته است که در نتیجه آن ۱۰نفر از پناهندگان بی دفاع کشته و بیش از ۱۷۰نفر زخمی شدند.
روز ۱۱ ژوئیه در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک وکلای ساکنان و خانواده هایشان از ثبت شکایتی نزد شورای امنیت، دبیرکل و کمیسر عالی حقوق بشر که خواستار تحقیقات دبیرکل در مورد کارکردهای کوبلر شده بود، خبر دادند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com