به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، یک کودک_مجرم به نام آرمان عبدالعالی، جهت اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شد. آرمان هنگام وقوع جرم انتسابی زیر ۱۸ سال سن داشته است. خبرها حاکی است که وی قرار است روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه، پای چوبه دار برده و اعدام شود. آرمان عبدالعالی در سال ۱۳۹۲ به اتهام قتل عمد بازداشت شد.

آرمان به ارتکاب قتل اعتراف کرد اما جسد مقتول هیچ‌گاه پیدا نشد و آرمان بعدا هم اعترافات خود را پس گرفت. دادگاه بدوی، برای این کودکمجرم حکم قصاص نفس صادر کرد.

در یک تحول، وکیل آرمان متوجه می‌شود که پس از تاریخ تشکیل پرونده برای مقتول (غزاله) برگه مرخصی در دانشگاه برگه مرخصی به نام او صادر شده و دفترچه بیمه‌اش هم تمدید شده است.
وکیل آرمان درخواست اعاده دادرسی می کنند. با مدارک به‌دست‌آمده و قبول اعاده دادرسی، آرمان بار دیگر پای میز محاکمه رفت و این بار در شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران مورد محاکمه قرار گرفت و اعلام کرد که قاتل نیست و نمی‌داند جسد کجاست و ممکن است غزاله زنده باشد.

سرانجام قضات دادگاه کیفری استان تهران وارد شور شدند و آرمان را در قتل مجرم تشخیص دادند و او را به قصاص محکوم کردند.

بنا به گزارش نهادها و ارگانهای مستقل حقوق بشری بین المللی و براساس آمار اعدامها، دیکتاتوری ولایت فقیه در ایران، یکی از معدود کشورهایی‌ است که کودک-مجرمان را به مجازات اعدام محکوم و آن را به اجرا درمی‌آورد.
براساس آمار اعلام شده توسط سازمان حقوق بشر ایران، از سال ۲۰۱۰ تاکنون دستکم ۶۴ کودک مجرم در ایران اعدام شده‌اند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)