گورستان خاوران

گورستان خاوران

جمهوری اسلامی، از همان نخستین روزهای به قدرت رسیدن، به اعدام و قتل و کشتار روی آورد. خون‌ریزی را با اعدام شماری از مسئولان رژیم شاه در ۲۶ بهمن پنجاه‌وهفت آغاز کرد و با ربودن رهبران ترکمن صحرا و قتل آنها، با حمله به خوزستان و کردستان به جنایات‌اش ادامه داد.  زندان‌های سیاسی را که به همت توده‌ها در دوران انقلاب بسته شد، مجددا بازگشائی کرد. در سال شصت، با هدف از بین بردن آخرین دستاوردهای انقلاب، به سازمان‌های سیاسی حمله کرد و ده‌ها هزار تن از اعضا و هواداران آنها را دستگیر و با کشتن هزاران تن از آنان، در زندان‌های ایران حمام خون به پا کرد. دادخواهی در دوران جمهوری اسلامی با اولین گلوله‌هایی‌ که این رژیم قرون وسطایی به قلب مخالفان خود شلیک کرد، متولد شد و دامنه آن با  قتل و کشتارهای بعدی، بویژه در  نخستین سال‌های دهه شصت و تابستان شصت‌وهفت، در دی‌ماه ٩۶، در تابستان ٩۷ و آبان ٩۸، در سراسر ایران گسترش یافت. امروز دادخواهی در ایران، با جنبش‌های اجتماعی، نظیر جنبش مبارزاتی مردم علیه جمهوری اسلامی، جنبش کارگری، جنبش زنان و جنبش دانشجویی پیوند خورده و از آنها جدا نیست.

آنجا که سرکوب و جنایت بیداد می‌کند، آنجا که تبعیض و نابرابری ویرانگر می‌شود، آنجا که حق زندگی، آزادی بیان و عقیده و اندیشه به بند کشیده می‌شود، آنجا که به معیشت توده‌ها دستبرد زده می‌شود و عصیان جامعه را فرا می‌گیرد، دادخواهی به مقیاس جامعه وسیع و عمومی می‌شود و به یک راهبُرد مبارزاتی برای برقراری عدالت مبدل می‌شود. عدالت در یک جامعه استبدای مانند ایران، تنها در صورتی به اجرا در می‌آید که ظالمان و ستمگران و  قاتلان به سزای اعمال‌شان برسند و از اریکه قدرت به زیر کشیده شوند.

در ۲٩همین گردهمائی در باره کشتار زندانیان سیاسی، مهمانان برنامه؛ شهرزاد مجاب و ناصر مهاجر به ترتیب با عنوان “عدالت انقلابی: تئوری و پراتیک در بستر روابطی بس ناعادلانه” و “درباره دادخواهی و رابطه آن با جنبش‌های اجتماعی” سخنرانی خواهند کرد.”

فریبرز فخاری و حسین گُردین، همراهان برنامه‌های سالگرد، بیاد و در گرامی‌‌داشت جان باختگان دهه شصت و دهه‌های بعد از آن، در خلال برنامه قطعاتی با سوپرانتو و گیتار اجرا خواهند کرد. ترانه- سرودهایی نیز در خلال برنامه پخش خواهد شد.

برنامه، روز شنبه ۲۵ سپتامبر ۲٠۲١، ساعت ۶ بعد از ظهر به‌وقت اروپای مرکزی در شبکه جهانی زوم برگزار می‌شود. اتاق از ساعت پنج بعد از ظهر، یک ساعت پیش از برگزاری برنامه باز خواهد بود.

برای حضور در برنامه، به لینک زیر مراجعه نمائید:

https://us02web.zoom.us/j/87927201656?pwd=SDdrRFBRTk1mdWRNVmxvR0hDbHVoZz09

 

پخش همزمان در یوتیوب:
  http://www.youtube.com/user/cheguaaraa/live

 

پخش همزمان در فیسبوک: 
  https://www.facebook.com/AIPPinexile  

 

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)

۲٠ اوت ۲٠۲١ برابر با ۲٩ مرداد ١۴٠٠

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)