بی گناهی ۴ جوان بلوچ بعد از ۱۵ سال برای قضات محرز است اما برای رونشدن دستشان آنها را رها نمی کنند

چهار شهروند بلوچ از مدت ۱۵ سال قبل همچنان بدون هیچ دلیل و مدرکی و برغم اثبات بی گناهیشان در بلاتکلیفی و بی پناهی در زندان بم محبوس هستند.

یک منبع مطلع به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام گفت: چهار شهروند بلوچ اهل کورین از توابع زاهدان بنامهای محمد عمر بخش فرزند محمد کریم، گلدار شه بخش فزند حسن، عبدل شه بخش فرزند فقیر، خدارحم ریگی فرزند عبدالحمید که در سال ۸۵ با یورش ماموران امنیتی و اطلاعات کرمان به منازلشان بازداشت شده اند، پس از گذشت ۱۵سال، برغم اثبات بی گناهیشان، همچنان در بلاتکلیفی و فراموشی در زندان بم در حبس بسر می برند.

گزارش تکمیلی چهار شهروند بی گناه بلوچ بعد از ۱۵ سال حبس در بلاتکلیفی و فراموشی ۲

شرح ماوقع:

در سال ۸۵ در منطقه عمومی نرماشیر یک درگیری مسلحانه رخ میدهد و تعدادی از نیروهای مرصاد (وابسته به نیروی انتظامی) کشته شده و مهاجمین فرار میکنند. چند روز بعد پاسداران به این روستا یورش برده و ۵ جوان را دستگیر میکنند. مدتی بعد در سال ۸۶، مهاجمین خود را به اطلاعات شرق بلوچستان معرفی کرده و سلاحهایشان را تحویل میدهند و امان نامه دریافت میکنند. آنها اقرار می‌کنند که این عملیات را انجام داده اند در نتیجه بی گناهی این پنج شهروند ثابت میشود. با وجود اثبات بی گناهی این شهروندان بعد از گذشت ۱۵ سال آنها همچنان در بلاتکلیفی و فراموشی در زندان شهرستان بم در بازداشت هستند. یکی از این شهروندان در زمان بازداشت در سال ۸۵ تنها ۱۵ سال داشته است.

نفر پنجم بنام وحید ریگی (حسن زهی) در زندان بدلایل نامعلومی جان باخت.

وحید ریگی

معتمدین و ریش سفیدان محل در نامه ای به اطلاعات شهرستان بم نوشته اند:

«احتراما به استحضار می رساند از اهالی روستای چاه احمد و توابع شهرستان خاش مبنی بر اینکه اینجانبان ۱-آقای محمد عمر بخش فرزند محمد کریم ۲-گلدار شه بخش فرزند حسن ۳-عبدل شه بخش فرزند فقیر ۴-خدارحم ریگی فرزند عبدالحمید حدود ۱۵ سال است که بیگناه در زندان بسر می برند که بعنوان قتل و حمل مواد دستگیر شده اند و متهمین اصلی به دولت جمهوری اسلامی خودشان را معرفی نموده اند و تامین شده اند که تامین ایشان توسط وزارت اطلاعات شرق کشور سیستان و بلوچستان انجام گرفته و از کسانی که اطلاع کامل از بی گناهی ایشان دارند طبق قران و عندالله و عندالرسول متن فوق را گواهی نمایند – امضای بسیاری معتمدان و شاهدان».

استشهاد معتمدان و ریش سفیدان

همچنین خانواده زندانیان در نامه دیگری خطاب به شعبه ۱۰۱ کیفری شهرستان بم نوشته اند:

به استحضار می رساند آقایان گل داد شه بخش فرزند حسن – عبدل شه بخش فرزند فقیر- محمد عمر شه بخش فرزند محمدکریم- خدارحم ریگی فرزند عبدالحمید مدت حدودا ۱۵ سال است که به جرم قتل در زندان شهرستان بم در حال گذراندن زندانی می باشند که البته قاتلین اصلی به قتل در اطلاعات زاهدان اعتراف نموده اند و تامین دادن و اسامی آنها نیز در پرونده نامبردگان موجود و مستند می باشد اما با این وجود در مدت ۱۵ سال برای نامبردگان هیچ گونه تعیین تکلیفی صورت نگرفته و نامبردگان در بلاتکلیفی به سر می برند لذا با عنایت به مراتب فوق و اینکه اظهارات فوق الذکر توسط شورا و مسجد و ریش سفیدان در ذیل این مرقومه صحت و سقم آن نیز مورد تایید واقع گردیده لذا از آن مقام محترم تقاضای مساعدت و صدور دستورات مقتضی مورد استدعاست. امضا : خانواده زندانی»

نامه خانواده ها

شایان ذکر است این چهار زندانی بلوچ در تمام این سالها هرگز حمله به نیروهای مسلح را قبول نکرده اند و هیچ سندی دال بر حضورشان در این درگیری وجود ندارد. درحالیکه در سال ۸۶ افراد مسلح با پذیرفتن مسئولیت حمله به نیروهای مرصاد، توسط قرارگاه نبی اکرم تامین گرفته اند و با وجود اقرار کتبی و شفاهی افراد مسلح به درگیری با نیروهای مرصاد و اثبات بی گناهی افراد بازداشت شده، آنها همچنان در حبس به‌سر می‌برند.

رئیس زندان ضمن اعتراف به بی گناهی افراد بازداشت شده، از ترس شکایت آنها علیه نیروهای امنیتی از آزادی این افراد سر باز می زند و مدت ۱۵سال است آنها را در حبس نگه داشته و زندگی خود و خانواده هایشان را تباه کرده است. همچنین خانواده این زندانیان سواد و قدرت کافی جهت پیگیری حقوق وابستگانشان را ندارند و آنها در بی پناهی و بی گناهی ۱۵ سال است که بلاتکلیف در زندان هستند.

از سوی دیگر یکی از این جوانان بی گناه در زندان جان باخته و هیچکس پاسخگوی مرگ او نیست.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)