تداوم بازداشت گسترده فعالان کرد در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، کرج، مهاباد و سنندج موجب نگرانی فعالان و سازمان‌های حقوق‌بشری شده است. در این بازداشت‌ها که از ۲۰ دی ماه آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد نزدیک به ۶۰ نفر از فعالان مدنی، دانشجویی و محیط زیستی از سوی نیروهای اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. 

 

کانون مدافعان حقوق‌بشر با صدور بیانیه‌ای نسبت به این بازداشت‌ها و تضییع حقوق اولیه متهمان ابراز نگرانی کرد. در این بیانیه آمده است، عدم رعایت بدیهی‌ترین حقوق متهمان از سوی نهادهای قضایی و امنیتی شائبه پرونده‌سازی برای این افراد در چارچوب پروژه‌های امنیتی و سرکوبگرانه را به وجود می‌آورد. 

 

در ادامه این بیانیه آمده است، کانون مدافعان حقوق‌بشر ضمن محکوم کردن ایجاد فضای امنیتی در کردستان و تداوم شیوه‌های سرکوبگرانه، خواستار آن شد تا بازداشت‌شدگان هر چه سریعتر آزاد و به نقض حقوق متهمان و نگرانی خانواده‌ها و هموطنان کرد پایان داده شود.

 

✳️ متن کامل این بیانیه را در ادمه بخوانید: 

 

به سرکوب مردم کرد پایان دهید

 

در روزهای اخیر، موج بازداشت‌های گسترده فعالان مدنی، دانشجویی و سیاسی در کردستان موجب اعتراض و نگرانی است. 

 

کانون مدافعان حقوق‌بشر ضمن اعتراض به بی‌توجهی نهادهای قضایی و امنیتی به بدیهی‌ترین حقوق متهمان بازداشتی، نحوه بازداشت، وضعیت و محل نگهداری، عدم دسترسی به وکیل و بی‌خبری خانواده‌های بازداشت‌شدگان، اعلام میدارد که متاسفانه در گذشته چنین برخوردهایی در راستای پرونده‌سازی برای فعالان مدنی، سیاسی و در چارچوب پروژه‌های امنیتی و سرکوبگرانه به ویژه در مناطقی چون کردستان و سیستان و بلوجستان بوده که علی‌رغم نبود دلایل و استنادات حقوقی و قضایی و صرفا بر مبنای اراده سیاسی منجر به صدور احکام ناعادلانه سنگین و حتی اعدام شده است.

 

 از این رو کانون مدافعان حقوق‌بشر ضمن اعتراض جدی به امنیتی کردن فضای کردستان و تداوم شیوه‌های سرکوبگرانه در این منطقه محروم و رنج کشیده، خواهان آزادی هر چه سریعتر بازداشت‌شدگان و پایان دادن به تضییع حقوق متهمان و نگرانی خانواده‌ها و هموطنان عزیز است.

 

کانون مدافعان حقوق‌بشر

۱۳۹۹/۱۱/۶

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)