خیمه‌شب‌بازی خامنه‌ای برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه نظام

در بحبوحه قتل شهروندان ایرانی بر اثر ویروس کرونا که ناشی از جنایت نظام ولایت فقیه است، خامنه‌ای و سران نظام یکسویه در پی آنند تا به بهانه کرونا، تحریم‌ها علیه نظام لغو شود.

ما در برابر یک بحران خونین و وحشتناک در ایران قرار داریم. نظام ولایت فقیه، پس از همه‌ی آن چه که در مورد کرونا انجام نداد، حال دیگر حاضر به کوتاه‌آمدن نیست و جان انسان‌ها در ایران را بهانه‌ای قرار داده است تا به وسیله آن شاید گرهی از تحریم‌های بین‌المللی باز کند.

۲۰ اسفند بود که لاریجانی به عنوان اولین مهره نمایش خیمه شب‌بازی خامنه‌ای، به صحنه تاخت تا کرونا را بهانه‌ای سازد و از جامعه جهانی خواهان لغو تحریم‌ها نظام شود.

در پشت‌صحنه‌ی نمایش این عروسک‌گردانی، عروسک‌گردان آماده بود تا مهره‌های دیگر را نیز به صحنه نمایش بفرستد.

ظریف؛ وزیر خارجه نظام در ۲۲ اسفند به صحنه فرستاده شد و علاوه بر درخواست «لغو تحریم‌ها»، خواهان کمک ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با کرونا شد و متعاقب آن روحانی در ۲۳ اسنفند راهی میدان گردانیده شد تا خواهان «لغو تحریم‌ها» شود.

نامه‌ها نوشته شد، افراد، شخصیت‌ها، سازمان‌ها، مجامع، کشورهای دوست نظام و هر آن‌کس که می‌توانست در این پروپاگاندا و نمایش به کار گرفته شود، مخاطب قرار گرفت تا این پیام ارسال شود که «تحریم‌ها سد راه مبارزه با کرونا در ایران است».

پس از آنکه نقش عروسک‌های داخلی نظام در این نمایش به پایان رسید، نوبت به استفاده از کسانی شد که در خارج از مرزهای ایران، مددرسان نظام ولایتند تا آب به آسیاب آن برای «لغو تحریم‌ها» بریزند.

چین اولین بازیگر خارجی این صحنه بود، همان‌ که خامنه‌ای با پیشنهاد «نگاه به شرق» در گذشته، نوید مشوق‌های کلان اقتصادی را به آنها داده بود، در نقش یاری‌رسان، به کمک نظام شتافت.

وزارت خارجه چین روز دوشنبه ۲۶ اسفند از آمریکا خواست که «برای مبارزه ایران با شیوع ویروس کرونا، تحریم‌ها علیه تهران را لغو کند.»

به دنبال چین، نوبت به روسیه؛ دیگر یاور! نظام در گردنه‌های خطر رسید.

روسیه نیز در روز دوشنبه، ۲۶ اسفند، خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه نظام خامنه‌ای شد.

به دنبال چین و روسیه، نوبت یکی از سه ضلع مثلث تروئیکای اروپایی بود تا به ایفای نقش بپردازد.

کمی بعد از روسیه و در روزهای پایانی سال ۹۸ گاردین افشاء کرد که «دولت بریتانیا در محافل خصوصی به ایالات متحده فشار می‌آورد تا از شدت تحریم‌های ایران بکاهد تا از این طریق به ایران در مبارزه با شیوع فزاینده ویروس کرونا یا کووید ۱۹ کمک شود.»

اما پاسخ منفی بود.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۸ اسفند تحریم‌های جدیدی را علیه ۹ شرکت تجاری و سه شخصیت حقیقی که در خرید و فروش و حمل‌ونقل محصولات پتروشیمی نظام نقش داشته‌اند، وضع کرد.

روز چهارشنبه همچنین وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در اقدامی جداگانه‌، ۶ شخصیت حقیقی از جمله پنج محقق انرژی اتمی نظام و ۱۸ شرکت را به اتهام کمک به برنامه هسته‌ای و برنامه موشکی نظام به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد.

آمریکا در روز پنجشنبه ۲۹ اسفند نیز، تحریم‌هایی را بر پنج شرکت مستقر در امارات متحده عربی که نفت نظام را برخلاف تحریم‌های آمریکا حمل کرده بودند  اعمال کرد.

بعد از وساطت بی‌نتیجه‌ی انگلیس و پس از آنکه طناب تحریم‌ها بر گردن نظام تنگ‌تر شد، روحانی مجددا توسط خامنه‌ای به صحنه بازگردانیده شد.

وی در یک نامه‌ که روز جمعه اول فروردین ۹۹ و به مناسبت عید نوروز منتشر کرد این بار مردم آمریکا را خطاب قرار داد و از آنها خواست «که از دولت خود و کنگره ایالات متحده بخواهند تحریم‌ها علیه ایران لغو شوند … و بر سر دولت آمریکا با صدای بلند فریاد برآورند و از او پاسخ بخواهند».

روحانی که می‌دانست جامعه جهانی، حساب مردم ایران را، از خامنه‌ای و نظامش با همه باندهای داخلی، جدا می‌دانند این بار به ترفند «قربانیان تحریم و ویروس کرونا نه جناح‌های سیاسی در ایران، بلکه مردم عادی کوچه و خیابان هستند» توسل جست بلکه بتواند مطامع خامنه‌ای را پیش ببرد.

اما این حیله نیز  کارساز نشد.

همزمان با روحانی در روز جمعه ۱ فرودین ۹۹، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد «جامعه بین‌المللی بداند که ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران تحریم نیست. در راستای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به داخل (ایران) هرکاری که بتوانیم انجام می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که تراکنش‌های مالی مرتبط با چنین کمک‌هایی به درستی انجام شوند.»

خامنه‌ای که در پس‌ پرده‌ی نمایش، لاریجانی، ظریف و روحانی و دیگر عروسک‌های نظام را با نخ‌های متفاوت از هم، در صحنه، عروسک‌گردانی می‌کند خوب می‌داند که چه نمایشی را پیش می‌برد.

اما در آن سو نیز، بازیگر دیگری نشسته است که گویا به این بازی و حیله‌های خامنه‌ای آشناست. آنجا که بعد از سخنان مایک پمپئو و هنگامی که خبرنگاری می‌پرسد «آیا این امکان وجود دارد که تحریم های ایران تعلیق شوند؟» دونالد ترامپ، که در این کنفرانس خبری به همراه پمپئو حاضر شده بود، بی‌درنگ و به روشنی تصریح می‌کند «آنها؛ رهبران ایران، پاسخ این پرسش شما را می‌دانند.»

ناگفته پیداست نقشه‌های خامنه‌ای تا بدینجا نقش بر آب و هر آنچه رشته بود، پنبه شد.

اما در این بین هستند بازیگرانی که خارج از صحنه این نمایش هستند ولی در دام پهن‌شده خامنه‌ای می‌افتند. در اینکه ممکن است آنان نیت خیری داشته باشند نباید شک کرد اما آنچه جای شک دارد، استفاده نظام از این ارگان‌ها و سازمان‌ها، تحت عنوان «دفاع از حقوق بشر» است.

در روز سه‌شنبه، ۵ فروردین میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، خواستار «بازبینی سریع» در تحریم‌ها علیه کشورهایی نظیر نظام ولایت فقیه می‌شود.

پس از آنکه مهره‌های نمایش یک به یک و یکی پس از دیگری، به صحنه تلاش برای لغو تحریم‌‌های نظام شتافتند، حال نوبت آن رسید تا یک نمایش مشترک به اجرا درآید.

در روز پنجشنبه ۷ فروردین اعلام شد که «روسیه، چین، ایران، سوریه، کوبا، نیکاراگوئه، کره شمالی و ونزوئلا با ارسال نامه‌ای مشترک از سازمان ملل خواسته‌اند تحریم‌های تجاری را که می‌تواند مانع مبارزه با ویروس کرونا شود، لغو کند.»

هنوز ساعاتی از اعلام این خبر نگذشته بود که ضربه جدید دیگری بر پیکر خامنه‌ای در زمینه تحریم‌ها فرود آمد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا بلافاصله در روز پنجشنبه هفتم فروردین اعلام کرد «۲۰ شخصیت حقیقی، حقوقی نظام و نهادهای صوری نظام در عراق را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم و آنها را تحریم کرده است.»

بدین‌ترتیب، تلاش جمعی نظام و شرکایش که هر یک، در نقض حقوق بشر، در کشور خود نامدارند،  نیز کارساز نشد و بر تحریم‌های نظام افزوده شد.

حال باید صحنه جنگ به درون احزاب آمریکا کشیده می‌شد تا شاید از آن نتیجه‌ای برای نظام منتج شود.

در آخرین نمونه‌ی تلاش خامنه‌ای؛ در روز جمعه ۸ فروردین، ۱۱ سناتور دمکرات آمریکایی به سردمداری کریس مورفی که دیدار وی با جواد ظریف وزیرخارجه نظام در بهمن‌ ماه جنجال‌آفرین شد، با ارسال نامه‌ای به وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا خواستار کاهش موقت تحریم‌های برخی کشورها، «خصوصا» نظام ولایت فقیه شدند.

نگاهی دیگر به صحنه کرونا و بازی تحریم‌ها

تمامی تلاش‌ها نظام برای لغو تحریم‌ها به بهانه کرونا در حالی صورت می‌گیرد که نظام در مواجهه با کرونا حرف چندانی برای گفتن ندارد و نگاهی به کارنامه نظام ماهیت فریبکارانه خامنه‌ای و نظامش را هویدا می‌سازد.

شفافیت در مورد اطلاع‌رسانی و مقابله با کرونا اولین درسی بود که نظام در آن مردود شد. مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت در غرب آسیا گفته است شمار موارد رسمی ابتلاء در ایران ممکن است تنها یک پنجم شمار واقعی باشد.

سوئیس اعلام کرده است که یک کانال مالی برای صادرات غذا و دارو به ایران که از تحریم‌های آمریکا معاف است راه‌اندازی کرده است.

آلمان، فرانسه، بریتانیا، ژاپن، جمهوری آذربایجان، چین و سازمان جهانی بهداشت کمک‌های مالی برای مبارزه با ویروس کرونا در اختیار نظام قرار داده‌اند.

ایالات متحده متناوبا می‌گوید از طریق سازمان جهانی بهداشت به ایران پیشنهاد کمک‌های عملی کرده‌ است، اما سران نظام هرگونه کمکی را که شامل برچیده شدن تحریم‌های آمریکا نشود، رد کرده‌اند.

در آخرین برگ از جنایت، نظام از حضور و فعالیت پزشکان بدون مرز در اصفهان در مقابله با کرونا جلوگیری کرد.

عباس رضایی، استاندار اصفهان، روز چهارشنبه ۶ فروردین خبر داد که حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان به دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌طور کل منتفی شد.

پیش از آن خبرگزاری ایسنا در روز سه‌شنبه گزارش داده بود که «سفر پزشکان بدون مرز به ایران با هماهنگی کامل وزارت اطلاعات صورت گرفته بود و این گروه تجهیزات کاملی برای بیمارستان صحرایی ۴۸ تخته‌خوابی داشت که ارزش آن بر خلاف رقم‌های تحقیرآمیز ادعاشده بالغ بر ۹۷۰ هزار یورو بود»

اما این خبر بلافاصله از خروجی این خبرگزاری حذف شد.

روشدن دست نظام در داعیه‌ی مقابله با کرونا

اما اکنون به نظر می‌رسد دست نظام در بازی «لغو تحریم‌ها» برای جامعه بین‌المللی کاملا رو شده است. گاردین در این باره نوشت: «دولت ترامپ معتقد است که جمهوری اسلامی از تحریم‌ها به عنوان بهانه‌ای برای پنهان‌کردن بی‌کفایتی خود، از جمله عدم تمایل به انجام اقدامات سختگیرانه لازم برای محدودکردن تردد شهروندان استفاده می‌کند.»

اما در نهایت عباس عبدی از جناح روحانی، پرده را کنار زد و گفت: «روحانی [بخوانید خامنه‌ای] گمان می‌کند که اکنون بهترین فرصت برای حل مسأله تحریم‌ها و سپس آغاز گفتگو‌هاست. اصرار‌های پیاپی برای لغو تحریم‌ها و تهییج احساسات بین‌المللی در این رابطه شواهد این ادعا است. به‌نظر می‌رسد که این وجه سیاست برای رئیس دولت در اولویت قرار دارد».

آنچه روشن است خامنه‌ای و نظامش تصمیمی برای مقابله با کرونا ندارند. نهایت همِ آنها تلاش برای لغو تحریم‌هاست که به عمر نظام امتداد می‌بخشد. اما فارع از صحنه عروسک‌گردانی خامنه‌ای، مردمی در ایران هستند که با وخامت اوضاع شیوع کرونا حاضرند به صحنه و کف خیابان بیایند و به نمایش مصنوعی حکومت ولایت فقیه پایان دهند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)