یارانه معیشتی بنزین؛ کوهی که موش زائید!

بعد از گرانی بنزین نظام اعلام کرد که مبلغ حاصل از افزایش قیمت بنزین در قالب یارانه معیشتی «تماما» به جیب مردم برخواهدگشت و «چیزی در جیب دولت نخواهد رفت». همچنین اعلام شد یارانه معیشتی جدا از یارانه نقدی ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود اما با گذشت فقط نزدیک به ۳ ماه معلوم شد این حرف دروغ بوده است.

گرانی بنزین و وعده یارانه معیشتی

نظام ولایت فقیه وقتی در ۲۴ آبان ۹۸ اقدام به سهمیه‌بندی و ۳ برابر کردن قیمت بنزین کرد در ترس از عکس‌العمل مردم و پیشگیری از انفجار احتمالی پیش‌رو در جامعه، از همان بدو اعلام افزایش قیمت بنزین بارها خاطرنشان کرد که از این محل هیچ درآمدی نصیب دولت نخواهد شد و تمام سود این طرح به طورت یارانه به ۶۰ میلیون نفر پرداخت خواهد شد.

بنا بر طرح اعلامی ولایت فقیه مقرر شده بود بیش از ۱۸ میلیون خانوار شامل تقریبا ۶۰ میلیون نفر از پرداخت یارانه نقدی در طرح کمک معیشتی بهره‌مند ‌شوند.

میزان مبلغ یارانه معیشتی بر اساس تعداد نفرات خانوار

طبق اعلام نظام، مبلغ پرداختی در طرح کمک معیشتی خانوارها، برای خانوارهای ۱ نفره ۵۵ هزار تومان، خانوارهای ۲ نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوارهای ۳ نفره،‌ ۱۳۸ هزار تومان،‌ خانوارهای ۴ نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای ۵ نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه در طرح کمک معیشتی دریافت خواهند کرد.

تفکیک یارانه معیشتی با یارانه پیشین

مهدی قمصریان؛ «مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت و بودجه» در روز جمعه ۲۴ آبان و بلافاصله بعد از گرانی بنزین اعلام کرد «همانگونه که صراحتا اعلام شده طرح حمایت معیشتی دولت ارتباطی به یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی ندارد و این مبلغ جداگانه پرداخت خواهد شد. میزان پرداخت در طرح جدید بر اساس خانوار است.»

به عبارت دیگر با احتساب مبلغ یارانه نقدی که به مبلغ ۴۵۵۰۰ تومان و از قبل به خانوارهای ایرانی تعلق می‌گرفت مجموع دو یارانه، برای هر خانوار ۱ نفره برابر با ۱۰۰ هزار تومان، برای خانوار ۲ نفره برابر با ۱۹۴ هزار تومان، برای خانوار ۳ نفره برابر با ۲۷۴ هزار ۵۰۰ تومان، برای خانوار  ۴ نفره برابر با ۲۵۴ هزار تومان و برای خانوار  ۵ نفره و بیشتر برابر با ۴۳۲هزار و ۵۰۰ تومان می‌باید محاسبه می‌شد.

در کمتر از ۳ ماه کوه موش زائید

اما مانند تمامی دروغ‌هایی که نظام ولایت فقیه در طول بیش از ۴۰ سال گذشته به مردم ایران گفته است طولی نکشید که این دروغ هم نقش بر آب شد و کوه یارانه معیشتی موش زائید.

بر اساس لایحه بودجه سال آینده ۱۳۹۹ یارانه معیشتی و یارانه نقدی با هم ادغام می‌شوند و در مجموع قرار است ۷۲ هزار تومان ماهانه به واجدین شرایط پرداخت شود.

بر این اساس فردی که تا کنون ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی و ۵۵ هزار تومان کمک معیشتی دریافت می‌کرد، در سال آینده در مجموع ۷۲ هزار تومان یارانه دریافت خواهد کرد.

منابع پیش‌بینی شده برای یارانه کاهش یافت!

مژگان خانلو، سخنگوی لایحه بودجه ۱۳۹۹ روز شنبه ۱۲ بهمن ادغام این دو یارانه را کمیسیون تلفیق تایید کرد و افزود: «با تصمیم نمایندگان، منابع پیش‌بینی شده کاهش یافت و جامعه هدف نیز افزایش یافت و در نتیجه میزان سرانه پرداختی ۷۲ هزار تومان تعیین شد. اینکه گفته می‌شود یارانه افزایش می‌یابد صحت ندارد.»

جمله «منابع پیش‌بینی شده کاهش یافت» در سخنان خانلو به معنای اختصاص  پولی که از محل افزایش قیمت بنزین نصیب دولت می‌شود به جاهای دیگر است.  

به عبارت دیگر نظام که اعلام کرده بود پول افزوده ناشی از گرانی و سهمیه‌بندی بنزین «تماما» در قالب یارانه به جیب قشر نیازمند باز خواهد گشت در لایحه بودجه در مجلس حکومت برای مصارف دیگری قرار است خرج شود.

این امر با بیان یک فقط جمله «منابع پیش‌بینی شده کاهش یافت» پنهان‌کاری می‌شود.

جامعه هدف نیز افزایش یافت!

از سوی دیگر ۳ دهک بالایی که قرار نبود در طرح یارانه معیشتی از یارانه برخوردادر باشند با جمله «جامعه هدف نیز افزایش یافت» به جمع یارانه‌بگیران افزوده شدند.

با یکی شدن یارانه نقدی و کمک معیشتی و تبدیل آن به یارانه ۷۲ هزار تومانی، ۶۰ میلیون نفری که اکنون هر دو یارانه را دریافت می‌کنند با کاهش رقم دریافتی مواجه می‌شوند.

در این حالت با مشمولیت ۱۸ میلیون نفری که در سه دهک بالا قرار دارند، مبلغ پرداختی به گروه‌های هدف (نیازمندان) کاهش می‌یابد.

حسین میرزایی؛ «سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی» در این‌باره گفت: «هدف ما این بوده است که حمایت بیشتری از نیازمندان صورت بگیرد … در واقع این مصوبه به نام فقرا و به کام کسانی است که وضع مالی بهتری داشته و در سه دهک بالای درآمدی هستند.»

وی افزود: «این مصوبه به معنای این است که همین ۱۸ میلیون نفری که ما را مکلف کرده بودند از فهرست بسته یارانه بگیران حذف کنیم، مجدد با این طرح به فهرست معیشتی بگیران نیز اضافه خواهند شد و دو یارانه را یکجا دریافت می‌کنند.»

تفکیک دو گروه یارانه‌بگیر

در حال حاضر دو گروه هستند که دولت در هر ماه به حساب آنها مبلغی به عنوان یارانه واریز می‌کند؛ گروه اول حدود ۷۸ میلیون نفر هستند که یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی می‌گیرند که سال‌هاست آن را دریافت می‌کنند و با وجود تکالیفی که برای غربالگری و حذف پردرآمدها وجود داشته، دولت به هر دلیلی نتوانسته تاکنون آن را به طور کامل اجرایی کند.

دسته دوم گروهی هستند که به آنها از آبان ماه ۹۸ کمک معیشتی از محل منابع ناشی از افزایش قیمت بنزین پرداخت می‌شود و در مجموع حدود ۶۰ میلیون نفر می‌شوند که دولت، آنها را از بین یارانه‌بگیران گزینش کرده است.

به عبارتی این افراد شامل ۱۸ میلیون نفری که در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند و اصطلاحا پردرآمد شناخته می شوند را شامل نمی‌شود.

یارانه یکسان

اگر پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی در دستور کار قرار گیرد موجب تغییراتی در پرداخت به خانوارها نسبت به آنچه که در حال حاضر دریافت می‌کنند، خواهد شد؛ به طوری‌که برای افرادی که فقط یارانه نقدی دریافت می‌کنند (۱۸ میلیون پردرآمد) با افزایش مبلغ و برای افرادی که هر دو یارانه نقدی و معیشتی را می‌گیرند (۶۰ میلیون در خانوار هدف) با کاهش مبلغ همراه می‌شود.

به عنوان نمونه اکنون به حساب سرپرست یک خانواده سه نفره که فقط یارانه نقدی می‌گیرد، در هر ماه ۱۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان واریز می شود و در صورت پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی، دریافتی این خانوار به ۲۱۶ هزار تومان افزایش می‌یابد و همچنین برای خانواده پنج نفره مبلغ یارانه از ۲۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۶۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

اما در مورد افرادی که یارانه نقدی و کمک معیشتی می‌گیرند، روند معکوس می شود؛ به‌گونه‌ای که به عنوان مثال خانواده دو نفره‌ای که اکنون در مجموع ماهانه ۱۹۴ هزار تومان دریافتی دارد، با اختصاص یارانه ۷۲ هزار تومانی رقم آن به ۱۴۴ هزار تومان می‌رسد که ۵۰ هزار تومان کمتر از حالت فعلی است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)