تاثیر گرانی بنزین بر قیمت کالاها

کمتر از یکماه از سه‌برابر شدن قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن در ایران می‌گذرد. از همان اوان گرانی بنزین حکومت یک تبلیغات موازی را در رسانه‌های خود شروع کرد. با گران‌شدن و سهمیه‌بندی بنزین «بقیه کالاها گران نخواهد شد و دولت با متخلفین برخورد خواهد کرد.» حال با گذشت فقط چند هفته از گرانی بنزین که منجر به قیام فرودستان و ارتش گرسنگان در ایران شد واقع امر آنچه را که نشان می‌دهد گرانی افسارگسیخته کالا و خدمات پایه و ضروری شهروند ایرانی است.

تاثیر گرانی بنزین بر افراد شاغل در بخش حمل نقل در تهران

ناگفته پیداست که بر اثر اقتصاد شکست‌خورده در ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه برای تولید و صنعت رمقی باقی نمانده است تا شاغلان ایرانی از طریق آن امرار معاش کنند ناچار به مشاغلی چون مسافرکشی با خودرو فرسوده یا کار با موتورسیکلت می‌پردازند.

بنا بر گزارش ایلنا۳۰۰هزار راننده اسنپ، ۳۰۰هزار مسافرکش شخصی در کشور هستند که خودروی شخصی آنها وسیله امرار معاش خانواده‌شان است. همچنین در خوشبینانه‌ترین حالت از ۳.۵ میلیون صاحبان موتورسیکلت در تهران بیش از ۶۰۰هزار نفر از این افراد نیز فقط از راه کار با موتور سیکلت امرار معاش می‌کنند. فقط در همین دو مورد بیش از یک میلیون و ۱۰۰هزار سرپرست خانوار فقط در تهران برای امرار معاش دارای مشاغلی هستند که مستقیما به بنزین وابسته‌اند که هیچ‌کدام از آنها مشمول دریافت سهمیه حداقلی ۱۵۰۰تومانی نیز نشده‌اند.

تاثیر گرانی بنزین بر مسکن

در حالی حکومت همواره بر بی‌تأثیربودن افزایش قیمت بنزین بر بازارهای اقتصادی تأکید می‌کند اما قیمت‌ها در بازار مسکن حرف دیگری می‌زنند. در یک نمونه قیمت مسکن مهر پردیس طی هفته‌های بعد از گرانی بنزین در آبان ۹۸، ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

تاثیر گرانی بنزین بر کرایه وانت‌های حمل و نقل

همچنین در هفته‌های گذشته رسانه‌های حکومت اذعان کردند که «بعد از گرانی بنزین، نرخ کرایه وانت بارهایی که کالاهای فروشندگان را حمل و نقل می‌کنند، حداقل ۷۰ درصد و در مواردی تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است!». قطع یقین و حتی با نگاه غیرکارشناسانه نیز، می‌توان فهمید که افزایش هزینه حمل و نقل هر کالایی در نهایت منجر به افزایش قیمت تمام شده آن کالا برای مشتری و مصرف‌کننده خواهد شد.

تاثیر گرانی بنزین بر مواد میوه و صیفی‌جات

گرانی ناشی از افزایش کرایه حمل و نقل را می‌توان درافزایش قیمت اکثر میوه‌جاتو صیفی‌جات هم مشاهده کرد. طی روزهای گذشته رسانه‌های حکومت اعلام کردند «میوه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان و گوجه تا ۱۰هزار تومان افزایش قیمت داشته که این محصول رکورد ۱۷۰۰۰ تومانی را  اکنون ثبت کرده است» در هیمن رابطه مرکز آمار کشور اعلام کرده است: «متوسط قیمت گوجه فرنگی در آبان‌ماه امسال نسبت به مهرماه ۵۵.۵ درصد رشد داشته است.»

تاثیر گرانی بنزین بر لوازم یدکی

لوازم یدکی خودرو نیز از گزند افزایش قیمت ناشی از گرانی بنزین در امان نماندند، اقلام پرمصرفی از جمله سرسیلندر، واشر سرسیلندر، دیسک صفحه کلاچ و سایر قطعات پرمصرف شاهد رشد ۱۰  تا ۱۵ درصدی قیمت بوده است، به‌عنوان مثال قیمت دیسک صفحه کلاچ خودرو از ۸۵۰ هزار تومان به رقم یک میلیون تومان رسیده است.

نخواهیم گذاشت افزایش قیمت بنزین موجب گرانی کالاها در بازار شود!!!

در حالی شاهد همه این افزایش قیمتها در چندهفته اخیر، پس از گرانی بنزین بوده‌ایم که در روزهای ابتدایی گران‌شدن بنزین، سران حکومت ولایت فقیه یکصدا می‌گفتند که نخواهیم گذاشت افزایش قیمت بنزین موجب گرانی کالاها در بازار شود، حالا نه تنها قیمت‌ کالاها و حمل و نقل افزایش پیدا کرده، بلکه وزیر کشور روحانی می‌گوید: «افزایش قیمت‌ها در بازار بخاطر گرانی بنزین کاملا طبیعی است.»

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز که ابتدا می‌گفت قیمت کالاها بخاطر گرانی بنزین افزایش پیدا نخواهند کرد، بعد از چند روز با حضور در مجلس حکومت گفته است «دولت می‌‌دانسته افزایش قیمت بنزین روی قیمت بقیه کالاها تاثیر خواهد گذاشت. بالاخره واقعیت را بپذیریم که بنزین گران شده و در جامعه تاثیر خود را گذاشته و یک عده قلیل هم به دنبال سوءاستفاده از این فرصت بودند.»

نرخ تورم آبان‌ماه

حال اگر علاوه بر تاثیر افزایش قیمت بنزین بر کالاها و خدمات، نرخ تورم جاری را هم بر افزایش قیمتها بیفزاییم دیگر رمقی برای شهروند مصرف‌کننده در ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه باقی نمی‌ماند. بنا بر اعلام منابع رسمی حکومت، نرخ تورم آبان‌ماه سال جاری ۴۱ درصد بوده و تورم سالانه نیز در مرز ۳۲ درصد قرار دارد.

طبقه فرودستان جامعه ایران و ارتش گرسنگان وقتی در روزهای بعد از ۲۴ آبان ۹۸ به کف خیایانها آمدند بروشنی و وضوح این گرانی سرسام‌آور را می‌دیدند اما سران حکومت جواب آنها را با گلوله دادند. حال گرانی و تورم رو به افزایش است و  جنگ طبقه فرودستان با حاکمان و ولایت فقیه فروکش نخواهد کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)