برنامه امروز قسمت اول از سری برنامه‌‌ها در مورد اختلالات آلت جنسی منتسب به مردان یا همون کیر است. زودانزالی از اون نوع مشکلاتی است که علت و حتی تعریف دقیقش همچنان مورد بحث و تحقیق قرار دارد. به طور کلی زودانزالی به حالتی گفته می شود که انزال کیر قبل از اینکه فرد دارای کیر یا شریک جنسی فرد آماده انزال باشند اتفاق بیافتد. اما در واقع زودانزالی از نظر پزشکی تعریفی بسیار محدودتر دارد. سازمان بین المللی پزشکی جنسی یا (ISSM) زودانزالی را به عنوان انزال در کمتر یا حدود یک دقیقه بعد از دخول تعریف می‌کند، بخصوص وقتی که انزال بدون کنترل فرد اتفاق بیافتد و در زندگی جنسی فرد اختلال و اضطراب ایجاد کند.

 

با توجه به این تعریف تنها حدود ۱ تا ۲ درصد افراد دارای کیر دچار زودانزالی هستند. اما واقعیت اینه که درصد خیلی بالاتری از افراد از زودانزالی شکایت دارند. اینکه چه چیزی زودانزالی محسوب می‌شود تا حد زیادی به انتظارات شما از سکس برمی‌گردد که تا حد زیادی هم به نوع رابطه شما با شریک جنسی‌تان بستگی دارد. برای همین هم بخش مهمی از فرآیند بهبود شامل صحبت کردن در مورد این موضوع با پارتنرتان و حمایت آن می‌شود.

 

ولی اول بیایید بیشتر در مورد زودانزالی یاد بگیریم. اغلب افرادی که از زودانزالی شکایت می‌کنند کنترل نسبی و یا موقت روی انزال دارند اما به دلایل متفاوتی، از جمله افزایش لذت جنسی خودشان و شریک‌ جنسی‌شان، دوست دارند که زمان دخول روافزایش بدهند. امروزه از طرفی رابطه جنسی روی دخول متمرکز و محدود شده و از طرفی دیگر تحت تاثیر اغلب فیلم‌های پورن این تصور وجود دارد که اولاً تمام لذت جنسی باید کیرمحور باشد و دوماً اینکه فرد دارای کیر باید بتواند برای مدت زیادی بدون انزال و یا از دست دادن نعوظ  دخول رو ادامه بدهد. وقتی می‌گوییم «کیرمحور» یعنی این که رابطه جنسی در غالب لذت و عملکرد کیر تعریف می‌شود و هر عمل جنسی که شامل تحریک کیر نیست نادیده گرفته می‌شود. جالب است که بدانید نیمی از افراد دارای کیر زیر شش دقیقه بعد ازشروع دخول به انزال می‌رسند  و نیمه دیگه اغلب زیر بیست تا سی دقیقه. پس بیایید انتظاراتمان را از کارکرد کیر واقعی‌تر کنیم و یادمان باشد که آنچه که در رسانه‌‌ها و پورن نشان داده می‌شود نمونه اغراق شده فانتزی‌های جنسی معدودی از تهیه‌کنندگان صنعت پورن هست و نه واقعیت عملکرد بدن انسان.

با این وجود واضح است که زودانزالی می‌تواند موجب نارضایتی جنسی افراد و بخصوص اضطراب جنسی شود. خوب است که بدانید اگرچه اضطراب می‌تواند زودانزالی رو تشدید کند خودش عامل زودانزالی نیست. در واقع دلایل نامعلوم و پیچیده‌ای می توانند به زودانزالی بیانجامند و تاکنون تحقیقات به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده اند. چیزی که مهم است این است که زودانزالی در درجه اول فرد دارای کیر رو تحت تاثیر قرار می‌دهد و تحت فشار گذاشتن فرد چیزی را بهتر نمی‌کند.

 

قبل از اینکه در مورد راهکار‌ها صحبت کنم مهم است که بگویم اگر زودانزالی  و یا هر مشکل دیگر در اندام جنسی‌تان به طور ناگهانی و یا همین اواخر  پدیدار شده حتما ً به یک پزشک مراجعه کنید تا یه آزمایش کلی برایتان بنویسد و همین‌طور از او بخواهید تا سلامت تیرویید و بخصوص پروستاتتان را چک کند. نکته دوم این است که با اینکه این راهکارها برای ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که زودانزالی دارند موثر واقع می‌شود، برای عده‌ای هم ممکنه زودانزالی تحت هیچ شرایطی بهبود پیدا نکند. و حتی برای افرادی که زودانزالی بهبود پیدا می‌کند این مسئله لزوماً به معنای کیفیت بهتر رابطه جنسی نیست. پس من شما را تشویق می‌کنم که با مشاوره با شریک‌ جنسی‌تان و در صورت لزوم یک روانشناس مسائل جنسی و یا یک سکسولوژیست با هم تصمیم بگیرید که چه روش‌هایی غیر از دخول کیر می‌تواند برای شما و شریکتان لذت به همراه داشته باشد. به عنوان مثال شما می‌توانید با تمرکز بیشتر روی سکس دهانی و دخول انگشتان و یا همراه با اسباب‌بازی‌های جنسی و حتی شبیه‌سازی فانتزی‌های جنسی یک جلسه پر از اشتیاق و لذت رو داشته باشید و دخول کیر و تا انتهای جلسه و وقتی که هر دو برایش آماده هستید به تاخیر بیندازید.من به همه افراد توصیه می کنم تا کمتر روی عملکرد کیر متمرکز شوند و روش‌های گوناگون برای تجربه لذت جنسی را که در برنامه‌های قبلی هم در موردشان توضیح دادیم امتحان کنند.

 

خب اینجا می‌خواهم سه روش معمول و غیردارویی برای بهبود زودانزالی رو مطرح کنم. همه این روش‌ها با اینکه به تنهایی قابل اجرا هستند به کمک یک شریک مشتاق و صبور و همین‌طورهمراه با مشاوره یک روانشناس مسائل جنسی و یا یک سکسولوژیست می‌توانند خیلی موثرتر باشند.   

 

روش اول که خیلی رواج دارد همان حواس پرت کردن است. در این روش افراد اغلب سعی می‌کنند تا به چیزی به اصطلاح «غیرسکسی» فکر کنند تا برانگیختگی جنسی‌شان کاهش پیدا کند و انزال به تاخیر بیافتد. مشکل این روش این است که حواس‌پرت کردن نه تنها می‌تواند لذت شما را در هنگام سکس کاهش بدهد بلکه می‌تواند موجب اختلال نعوظ هم بشود. اختلال نعوظ به حالتی گفته می‌شود که فرد توانایی راست نگه ‌داشتن کیر رو به طور دائم یا موقت ندارد. توصیه من این است که به جای فکر کردن به چیز‌های غیرسکسی سعی کنین تا روی هر چیزی در زمان حاضرغیر از حس لذت و برانگیختگی در کیرتان تمرکز کنید. مثلاً می توانید روی چشم‌ها، لب‌ها یا مو‌های شریکتان تمرکز کنید.

روش دوم روش فشار دادن است. در این روش شما به پشت می‌خوابید و از یه شریک مشتاق می‌خواهید تا با دستش کیر شما را  تحریک کند. وظیفه شما این است که روی حس جنسی‌تان تمرکز کنید و همین که احساس کردید دارید به انزال نزدیک می‌شوید به شریکتان سریع اطلاع دهید. به محض اشاره شما شریکتان باید تحریک را متوقف کند و به جایش منطقه زیر سر کیر رو به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه فشار دهد تا جریان خون و سفتی کیر کاهش پیدا کند. بعد از فشردن زیر سرکیر شریکتان باید هر گونه تماس با کیر را به مدت سی ثانیه تا یک دقیقه متوقف کند تا برانگیختگی جنسی شما تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. بعد از اینکه حس نزدیکی به انزال کاملاً از بین رفت شریکتون می‌تواند این کار را از اول شروع کند. توصیه می‌شود تا این کار را در هر جلسه ۴ تا ۵ بار ادامه دهید و وقتی کنترل‌تان بهتر شد می‌توانید به جای تحریک دستی، تحریک دهانی و در نهایت دخول را امتحان کنید. راستی یادتان هم نرودکه با نفس عمیق کشیدن و شوخی کردن سعی کنید تا تنش را کاهش دهیدتا هم به شما و هم به شریکتان خوش بگذرد.

 

روش سوم، که همون روش «توقف و شروع دوباره» است مثل روش فشار دادن می‌ماند فقط به جای فشاردادن خود شخص می‌تواند به محض احساس نزدیکی به انزال تحریک یا دخول رو متوقف کند و بعد از کاهش برانگیختگی به اندازه کافی، تحریک را از اول شروع کند. شما حتی می توانید بعد از توقف دخول به طور ملایم بیضه‌ها رو به پایین و خارج از بدن بکشید و یا از یک کاک‌رینگ برای پایین نگهداشتن بیضه‌‌ها کمک بگیرید. کاک‌رینگ از یک یا چند حلقه مخصوص تشکیل شده که کاربرد‌های گوناگونی از جمله تاخیر انزال دارد. یکی از مزایای روش «توقف و شروع دوباره» اینه که وقتی شما و شریکتان آماده انزال و ارگاسم هستید لذت انزال می‌تواند چندین برابر باشد.   

 

اگر تمرین این روش‌ها به شما کمکی نکرد شما می‌توانید از روش‌های دیگری هم استفاده کنید که حتما باید تحت نظر پزشک باشد. با وجود تلاش زیاد شرکت‌های دارو‌سازی تا کنون داروی مشخصی برای زودانزالی درست نشده اما در بعضی افراد داروهای ضدافسردگی و بعضی دارو‌های ضد درد و حتی گیاهان دارویی آرام‌بخش می‌توانند در به تاخیر انداختن انزال موثر باشند. چون این دارو‌ها روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارند، به همراه تاخیر انزال شما ممکن است کاهش لذت جنسی و علاقه جنسی را هم تجربه کنید.

 

یک روش دیگر هم می‌تواند استفاده از مقدار کمی کرم‌ بی‌حس کننده باشد. این مهمه که همراه با این کرم‌ها حتما از کاندوم استفاده کنید تا دست، دهان، واژن و یا مقعد شریکتان بی‌حس نشود. کرم‌های بی حس کننده متاسفانه لذت جنسی را هم تا مقدار زیادی کاهش می‌دهند. شما می‌توانید از کاندوم بدون کرم بی‌حس کننده هم استفاده کنید تا ببینید آیا تاثیری در به تاخیر انداختن انزال دارد یا نه. در هر صورت امیدوارم که با پشتکار و ذهنی باز بتوانید افق‌های جنسی‌تان را گسترده کنید و کیفیت زندگی جنسی‌تان را بالا ببرید.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)