لشگر فاطمیون در سوریه و تلفات آنها در طول جنگ این کشور

لشگر فاطمیون که از نیروهای افغان و توسط سپاه پاسداران عضوگیری می‌شوند در مناطق مختلف جنگی در سوریه به کار گرفته شده و تاکنون تلفات بسیاری اعم از کشته و زخمی داشته است.

قسمت اول: اعزام شهروندان افغان به سوریه توسط سپاه پاسداران

قسمت دوم:

اعزام نیروهای افغانی به سوریه

بعد از تعیین تاریخ اعزام نیروهای لشگر فاطمیون از طرف سپاه، این برنامه به کلیه استان‌ها اطلاع داده می‌شود.

بنا بر گزارشات منتشره در اوایل سال ۲۰۱۷ هر هفته به طور میانگین حدود ۲ هزار نفر از لشگر فاطمیون به سوریه اعزام شده‌اند.

سپاه نیروهای آماده جهت اعزام را در پادگان خیرالحافظین سپاه پاسداران در نزدیکی شهریار، واقع در کیلومتر ۱۱ جاده قدیم کرج، نرسیده به روستای سعیدآباد، جمع کرده و از آنجا به سوریه اعزام می‌کند.

پادگان خیرالحافظین تحت فرماندهی سپاه قرار داشته و فرماندهان سپاه در این پادگان حضور دارند، امور اجرایی پادگان توسط افغان‌های لشگر فاطمیون انجام

می‌شود. در این پادگان یکی از افسران نیروی قدس بنام خاوری اعزام نیروها به سوریه را از نزدیک دنبال می‌کند.

پادگان خیرالحافظین همچنین به عنوان محل نقاهت‌گاه زخمی‌ها و مجروحین لشگر فاطمیون که از سوریه برگشته‌اند نیز محسوب می‌شود.

نیروهای افغان سپس از پادگان خیرالحافظین توسط اتوبوس‌هایی که شیشه آنها با پرده پوشیده شده به فرودگاه خمینی در نزدیکی این پادگان منتقل شده و توسط پروازهای چارتر هواپیمایی ماهان‌ایر وابسته به نیروی قدس سپاه یا شرکت ایران‌ایر به سوریه اعزام می‌شوند.

اعزام نیروهای افغانی با هواپیمایی ایران ایر

پادگانها و مراکز سپاه مرتبط با  فاطمیون در سوریه

اسامی کلیه نیروهای افغان که توسط سپاه وارد سوریه می‌شوند، در ساختمان پنج طبقه شیشه‌یی فرماندهی سپاه در سوریه که در جنب فرودگاه بین‌المللی دمشق قرار دارد ثبت شده و کارت شناسایی ورود به سوریه دریافت می‌کنند.

پس از ثبت‌نام نیروهای لشگر فاطمیون در پادگان‌‌های مختلف سپاه در سوریه مستقر می‌شوند.

پادگان شیبانی (پادگان امام حسین)

اغلب نیروهای افغان به پادگان شیبانی (پادگان امام حسین) در غرب دمشق منتقل شده و از آنجا به مناطق مختلف سوریه اعزام می‌شوند.

نیروهایی از لشگر فاطمیون که در ایران آموزش نظامی ندیده‌اند، دوره آموزشی خود را در همین پادگان طی می‌کنند.

در این پادگان نیروهای حزب‌الله لبنان نیز مستقر هستند. نیروهای سپاه، نیروهای فاطمیون و نیروهای حزب‌الله مستقر در پادگان شیبانی، دارای مقرهای جداگانه‌ای هستند.

پادگان بحوث (پادگان حضرت رقیه)

یکی دیگر از اماکن اصلی استقرار نیروهای افغان در سوریه در پادگان بحوث می‌باشد. مجموعه مرکز بحوث (تحقیقات) متعلق به ارتش سوریه با کد  ۳۵۰ می‌باشد اما سپاه پاسداران اسم این پادگان را حضرت رقیه گذاشته است. این پادگان در جنوب شرقی شهر السفیره در شرق شهر حلب واقع شده است.

این پادگان پشت جبهه اصلی نیروهای سپاه در خط جبهه جنوب حلب می‌باشد. در این پادگان علاوه بر نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای افغان لشگر فاطمیون، نیروهای حزب‌الله لبنان، همچنین نیروهای عراقی مزدور حکومت ایران نیز مستقر می‌باشند.

پادگان جورین

یکی دیگر از مراکز استقرار نیروهای افغان در سوریه پادگان جورین است. محل این پادگان در جورین در شمال لاذقیه به سمت جسر‌الشغور می‌باشد.

این منطقه حد فاصل بین استان ادلب و لاذقیه است، نیروهای مستقر در این پادگان جهت جلوگیری از حمله احتمالی نیروهای اپوزیسیون سوریه به لاذقیه در این پادگان مستقر هستند.

پادگانها و مراکز متعدد دیگری نیز در سایر مناطق سوریه شامل استان حمص، درعا، حلب و حماء مربوط به نیروهای افغانی سپاه است.

وضعیت نیروها و تسلیحات فاطمیون

مطابق آخرین گزارشات تعداد نیروهای لشکر فاطمیون در سال ۲۰۱۷، بین ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر ارزیابی می‌شود. این لشگر دارای یگان‌های پیاده، زرهی و تک‌تیرانداز و موشکی می‌باشد.

مطابق سازماندهی سپاه پاسداران نیروی هر گردان پیاده این لشگر حدود ۲۰۰ نفر می‌باشد. اغلب گردانها بنام فرماندهان کشته‌شده افغان نام گذاری شده است.

اسامی برخی از این گردان‌ها عبارتند از «شهید جاوید، شهید ابراهیم، شهید محمد، شهید حسین فدایی، شهید کریمی وگردان ربیعی». 

سلاح‌های سبک و نیمه‌سنگین این نیرو توسط سپاه پاسداران تامین می‌شود.

تانک‌ها و خودروهای زرهی لشگر فاطمیون که اساسا تانک‌های کهنه و مستهلک ارتش سوریه می‌باشند نیز با سلاح‌های ارتش سوریه تامین می‌شود.     

مناطق عملیات نیروهای فاطمیون

ماموریت یگان‌های فاطمیون توسط فرماندهی سپاه در سوریه مشخص می‌شود و سپاه آنها را در  همه مناطق عملیاتی بکار می‌گیرد.

به دلیل اینکه سپاه از نیروهای افغان لشگر فاطمیون به عنوان امواج انسانی استفاده می‌کند، این نیروها متحمل تلفات بالایی می‌شوند.

بنا بر آخرین خبر منتشرشده و علنی تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی، لشگر فاطمیون متحمل بیش از دو هزار کشته و هشت هزار مجروح در جنگ سوریه شده است.   

پرداخت حقوق فاطمیون

به نیروهای افغان لشگر فاطمیون که به جنگ سوریه اعزام می‌شوند ماهانه معادل ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار از سوی سپاه پرداخت می‌شود.

این حقوق به حساب آنها در ایران ریخته می‌شود، تا آنها وادار شوند تا پایان دوره خود در سوریه باقی بمانند. بطور جداگانه حدود ۱۰۰ دلار پول نقد نیز در سوریه به آنها داده می‌شود.

با وجود اینکه به نیروهای افغان لشگر فاطمیون وعده داده شده که در صورت کشته‌شدن در جنگ یا در صورت جراحت و معلولیت، حقوق آنها کماکان پرداخت می‌شود، اما در اغلب موارد، بعد از برگشت این نیروها به ایران، حقوق‌شان قطع می‌شود و خانواده آنها در وضعیت فلاکت‌باری بسر می‌برند.

محل دفن افغان‌های کشته‌شده لشگر فاطمیون

محل دفن کشته‌های افغان در سوریه که به ایران فرستاده می‌شوند، در قبرستان امام‌زاده‌ عبدالله واقع در شهر ری در جنوب شرقی تهران می‌باشد.

اطلاعات برخی از فرماندهان فاطمیون که در جنگ سوریه کشته شده‌اند به قرار زیر می‌باشد:

علیرضا توسلی با نام مستعار ابوحامد و معاون وی؛ رضا بخشی،‌ از اولین فرماندهان لشگر فاطمیون، کشته شده در ۱۹ اسفند ۱۳۹۳، مطابق با مارس ۲۰۱۵ در تبه‌قرین اطراف درعا.

علیرضا توسلی در سال ۱۳۹۰ اولین گروه ۲۲ نفره فاطمیون را به سوریه برده و موسس این نیرو محسوب می‌شد.

رضا خاوری از افغان‌های تشکیل دهنده یگان فاطمیون در ماه اکتبر ۲۰۱۵ در حوالی حلب کشته شد.

یکی دیگر از فرماندهان این لشکر بنام مصطفی صدرزاده با اسم مستعار سید ابراهیم در روز ۲۹ مهر ۱۳۹۴  در جنوب حلب (منطقه القرسیه) کشته شده است. وی قبلا فرمانده گردان عمار این نیرو و اصالتا ایرانی بوده که وارد لشگر فاطمیون شده است.

یکی دیگر از فرماندهان افغان و قدیمی کشته‌شده لشگر فاطمیون بنام حسین فدایی، از موسسین این لشگر بوده است.

از دیگر فرماندهان نیروهای فاطمیون در سوریه می‌توان به علی جعفری اشاره کرد که در تاریخ ۵ ژوئیه ۲۰۱۷ در حوالی تدمر کشته شد. وی ساکن شهر اصفهان بوده است.

ادامه دارد…

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)