بر اساس آخرین نظرسنجی شبکه خبری سی ان ان، روزنامه وال استریت ژورنال و واشنگتن پست منتشر کردند، آراء جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از دانلد ترامپ پیشی گرفته است. سی ان ان و وال استریت ژورنال هر کدام به دو قطب سیاسی متضاد نزدیک هستند و از این نظر می توان گفت این که هر دو این رسانه‌ها در نظرسنجی‌های خود به احتمال پیروزی جو بایدن رسیدند، خودش نشانه موقعیت مستحکم این نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

از نظر آراء مورد نیاز برای پیروزی هر نامزد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باید دانست، حداقل ۲۷۰ رأی الکترال برای پیروزی در این انتخابات و نشستن بر کرسی ریاست جمهوری این کشور نیاز هست. برای شمارش آراء الکترالی که هر کدام از نامزدها به خود اختصاص می‌دهند، باید تا سوم ماه نوامبر که انتخابات رسماً به پایان می رسد منتظر شد.

پنج ایالت آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری معمولاً نقشی کلیدی دارند و پیروزی در انتخابات نیازمند، پیشی گرفتن یک نامزد در حداقل چهار ایالت از این پنج ایالت است. فلوریدا، پنسیلوانیا، کارولاینای شمالی، نوادا و اوهایو این پنج ایالت هستند. با محاسبه آراء الکترال همین چهار ایالت است که کارشناسان پیش بینی کرده اند که جو بایدن حدود ۲۹۰ رأی الکترال را یعنی ۲۰ رأی بیش از میزانی که برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری لازم است، به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمار، آقای بایدن از حرب دموکرات همان شرط معمول برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری یعنی پیروزی در چهار ایالت را به دست آورده است. از سوی دیگر باید در نظر داشت که در دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دو جمعیت مهم با رأی دادن به آقای ترامپ، نقش مهمی را در پیروزی او بازی کردند.

سفید پوستان دارای تحصیلات پایین و سالمندان دو قشری بودند که در انتخابات گذشته با حمایت خود از ترامپ در به قدرت رسیدن او نقشی مهم ایفا کردند و بر اساس نظرسنجی ها، سالمندان که پای ثابت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم هستند، دیگر از پرزیدنت ترامپ حمایت نخواهند کرد.

با این حال آمارها تا امروز نشان می دهد که جو بایدن در جلب آراء یک جمعیت مهم دیگر آمریکا چندان موفقیتی نداشته است. جوانان یکی دیگر از جمعیت‌های تعیین کننده در این انتخابات هستند که تا پیش از ورود برنی سندرز از حزب دموکرات در دو دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، معمولاً حضور چشم گیری در انتخابات نداشتند. در واقع باید گفت این برنی سندرز بود که توانست با شعارهای خود جوانان را تا حد زیادی به حضور پای صندوق‌های رأی تشویق کرد.

سندرز هر چند از جوانان حامی خود خواسته که با شرکت در انتخابات از نامزدی جو بایدن حمایت کنند، امّا فعلا معلوم نیست که آن‌ها به این خواست نامزد محبوب خود در رقابت‌های قبلی ریاست جمهوری پاسخ مثبت دهند.

تا این جای کار نامزد حزب دموکرات توانسته یکی از اتفاقات نادر عرصه انتخابات ریاست جمهوری این کشور یعنی یک دوره‌ای کردن ریاست جمهوری یک سیاستمدار را به واقعیت نزدیک کند. شاید تنها در صورت سوپرایز بزرگ نامزد جمهوری خواه، که در آمریکا به آن«سوپرایز اکتبر» هم می گویند، ورق پیروزی در رقابت‌ها به سمت او برگردد.

سنتی که در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا جا افتاده«سوپرایز اکتبر» است. نامزدها برای جلب آراء مردم به خود، معمولاً در این ماه یک دستاورد مهم از خود را به مردم ارائه می دهند. در صورتی که آقای ترامپ نتواند سوپرایز بزرگی برای اکتبر امسال از خود ارائه کند، باید منتظر پیروزی سناتور بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات بود.

– مهدی امینی‎

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)