پس از اعتراضات دیماه۹۶ پیکرهای شماری از معترضان در یک گور جمعی در پادگان منجیل بخاک سپرده شده است.

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، ۱۵مرداد۹۹، یک شاهد محلی که نخواست نامش فاش شود گزارش کرد: «‌ پس از اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶، جنازه‌ها و پیکرهای بیجان شماری از مردم، از پادگان منجیل با گاری به یک قبر دسته جمعی کمی بالاتر از پادگان منتقل شده و در آنجا دفن شده است».

این شاهد عینی گفت: « اجساد کشته شدگان اعتراضات دیماه۹۶ را با گاری منتقل می‌کردند و به یک گور جمعی کمی بالاتر از پادگان منجیل برده و در آنجا دفن کردند».

قضاییه ولایت فقیه سابقه طولانی در دفن اجساد مردم در گورهای جمعی و بصورت مخفی دارد. همچنانکه محل گورهای اعدام شدگان در تابستان۶۷ هنوز و بعد از گذشت ۳۲ سال بطور کامل مشخص نشده است.

اعتراضات سراسری دیماه ۹۶ در اعتراض به گرانی از مشهد شروع شد و به سرعت به سایر شهرها گسترش یافت. از صبح روز هفتم دی ماه، تظاهرات بزرگی در مشهد در اعتراض به گرانی و سیاستهای اقتصادی دولت روحانی آغاز شد. این تظاهرات و اعتراض بسرعت در سایر شهرهای ایران گسترش پیدا کرد و دو هفته پیاپی در بیش از ۱۴۲ شهر استمرار داشت.
تظاهرکنندگان ابتدا شعارهایی علیه گرانی سردادند اما به فاصله اندکی، شعارها رنگ سیاسی بخود گرفت و رأس حاکمیت یعنی خامنه‌ای را هدف قرار داد.
مردم در شهرهای مختلف با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر اصل ولایت فقیه»، «مرگ بر دیکتاتور»، «گرانی بهانه است کل نظام نشانه است»، «اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا»، اعتراض خود را علیه تمامیت نظام فاسد و جنایتکار ولایت فقیه نشان دادند.
در این اعتراضات دهها تن بازداشت و نزدیک به ۴۵ نفر بدست نیروهای حکومتی کشته شدند.

قضاییه ولایت فقیه سه سال بعد از اعتراضات دیماه ۹۶ همچنان از آنچه از طرف مردم برایش اتفاق افتاد در سوزش است و بازداشت شدگان آن را به احکام سنگین محکوم می‌کند.

از جمله همین امروز صبح مصطفی صالحی را با اتهام شرکت در اعتراضات دیماه ۹۶ و به اتهام کشتن یک پاسدار بسیجی اعدام کردند.

همچنین ۵بازداشتی دیگر دی‌ماه ۹۶ نیز حکم اعدامشان تایید شده و همچنان در بللاتکلیفی بسر میبرند. در این پرونده تعداد بسیاری دیگر از جوانان نیز وجود دارند.

بیشتر بخوانید – در ارتباط با گورهای جمعی :

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)