هرگاه حرف از آزار رایانه‌ای به میان می‌آید، ذهن ما به موضوع آزار و اذیت کودکان و نوجوانان در فضای مجازی کشیده می‌شود. روانشناسان، سازمان‌ها و اشخاص شناخته شده در این مورد توصیه‌های فراوانی مطرح کرده‌اند. اما مشکل اینجاست که برخی اوقات فراموش می‌کنیم که ممکن است بزرگسالان نیز در آزار رایانه‌ای، قربانی باشند.

اگر فکر می‌کنید که گفتن این حرف اغراق آمیز است، سری به صفحات شخصی سلبریتی ها، ورزشکاران یا حتی سیاستمداران زده و به کامنت‌های نوشته شده در زیر پست‌های آنها دقت کنید. شاید بگویید که این افراد مشهور هستند و باید بتوانند چنین رفتارهایی را مدیریت کنند. اما این حرف تا زمانی صادق است که کامنت ها رنگ و بوی نقد سازنده داشته باشد، زمانی که این انتقادات از مرزهای عرفی عبور کرده و به آزار رایانه‌ای تبدیل شد، آنوقت چاره چیست؟

نکته اینجاست که آزار رایانه‌ای تنها به سلبریتی‌ها و شخصیت‌های مهم ختم نمی‌شود، تک تک انسان‌ها می‌توانند قربانی آزار و اذیت اینترنتی شوند. شاید این موضوع را قبول نداشته باشید اما مرکز تحقیقاتی Pew آن را به اثبات رسانده‌است. در تحقیقات اخیری که پیرامون موضوع آزار اینترنتی صورت گرفته، مشخص شده که ۴۰% از بزرگسالان آمریکایی مورد آزار رایانه‌ای قرار گرفته‌اند. توصیف یک چهارم این افراد از تجربه خود، بسیار وحشتناک و شدیدا ناراحت کننده، بوده است.

یک قربانی ۵۹ ساله در تحقیقات شرکت Pew بیان کرد: آزاردهنده‌های ناشناس کاملا بی‌رحم هستند، آنها نکته کوچکی در زندگی شما پیدا کرده و مدام آن را بر سرتان می‌کوبند.

راه‌های پیشگیری و مقابله با آزار رایانه‌ای:

زمانی که کودکان و نوجوانان قربانی آزار رایانه‌ای می‌شوند، به آنها توصیه می‌کنیم به سراغ بزرگسالان رفته و از افراد بالغ کمک بگیرند. حال اگر این افراد خودشان قربانی چنین رفتاری شوند، چه کاری باید انجام دهند؟

افراد بالغ هم باید در مواجهه با چنین شرایطی به مراجع قانونی مراجعه کنند. در بیشتر کشورهای جهان آزار رایانه‌ای جرم محسوب شده و پلیس یا سازمان خاصی که وظیفه رسیدگی به چنین پرونده‌هایی را برعهده دارند.

برخی افراد مراجعه به پلیس را آخرین روش مقابله تلقی می‌‎کنند و دوست دارند ابتدا خودشان سعی کرده و مشکل را حل کنند. توصیه های زیر برای این افراد مناسب خواهد بود.

اغلب شبکه‌های اجتماعی برای برخورد با رفتارهای خشونت آمیز از جمله آزار رایانه‌ای، ابزارهای خاصی در اختیار کاربران قرار داده‌اند. برای مثال در فیسبوک می‌توانید رفتارهای آزاردهنده در کامنت‌ها، پست‌ها یا پروفایل اشخاص آزاردهنده را گزارش کنید. همچنین می‌توانید این قبیل کاربران را بلاک کنید. علاوه بر این، صفحاتی در فیسبوک قرار داده شده که به قربانیان رفتارهای خشونت آمیز مثل آزار و اذیت یا زورگویی های اینترنتی کمک می‌کنند. اینستاگرام نیز کاربران خود را تشویق می‌کند تا در صورت مشاهده هرگونه رفتار آزاردهنده، به پلتفرم گزارش دهند و همچنین برای کمک به قربانیان چنین حوادثی، منابع آموزشی زیادی دارد.

چنین رفتارهایی در پلتفرم بازی‌های آنلاین هم دیده شده است. در این پلتفرم‌ها هم تدابیری برای مقابله با رفتارهای آزاردهنده اندیشیده شده که شامل گزارش دستی و یا تشخیص رفتارهای خشونت‌آمیز توسط الگوریتم‌های پلتفرم می‌باشد. در صورت گزارش چنین تخلفاتی، حساب کاربری آزاردهنده برای مدتی بسته شده و در صورت تکرار، بسته شدن دائمی حساب حتمی است. ممکن است بسته شدن حساب کاربری برای شما کافی نباشد و به این نکته فکر کنید که او می‌تواند حساب جدید ساخته و دوباره وارد بازی شود، اما از آنجایی که با ساختن حساب جدید، فرد مجبور است دوباره زمان گذاشته و مسیر بازی را طی کند، اغلب رفتارهای ناپسند خود را ادامه نمی‌دهند.

 همیشه به خاطر داشته باشید که:

اگر مورد آزار اینترنتی قرار گرفتید، مقصر شما نیستید. مهم نیست که هستید، از کجا آمده‌اید، یا چه کسی را دوست دارید، با هیچ کس، تحت هیچ شرایطی، نباید بدرفتاری شود. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد، سعی نکنید آن را مخفی نگه دارید. به دنبال کمک بروید، با دوستان، اعضای خانواده، مقامات قانونی یا حتی روانشناسان صحبت کنید.

از همه مهم‌تر اینکه، باید مدارک این آزار و اذیت را ذخیره کنید، تا بتوانید ادعای خود را اثبات کنید. از تمامی پیام‌ها، کامنت‌ها، پست‌ها، ایمیل‌ها، عکس‌ها یا هرچیز دیگری که در این حادثه از آنها استفاده شده، یک نسخه پیش خود نگه دارید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)