روزهای پایانی سال ۱۳۹۸ را می‌گذرانیم از روزهای آغازین که کشورمان با سیل دست‌وپنجه نرم می‌کرد تا روزهای بعدی که ایران‌مان آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران و آلودگی شدید هوا و مرگ‌ومیر بالای تصادفات جاده‌ای را به چشم دید.
بر اساس آمار رسمی منتشرشده در مرکز آمار سازمان پزشکی قانونی کشور تا کنون ۱۵۹۰۰ نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند و ۳۳۰۳۱۸ نفر هم مصدوم شده‌اند.
عدم شناسایی و نشانه‌گذاری جای‌های پرخطر و عدم کنترل بر ساخت خودروها منطبق بر استانداردهای بین‌المللی از عوامل مهم در تصادفات جاده‌ای شناخته شده است.
آلودگی شدید هوا هم عاملی است که مستقیم بر سلامتی افراد جامعه تاثیر می‌گذارد و سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند. آمار منتشرشده تنها در تهران نشان می‌دهد که روزانه ۱۵ نفر جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند.
هر چند آمار کل کشور در دسترس نیست و جمهوری اسلامی به مثابه مسئله‌ای امنیتی با آن برخورد می‌کند اما آلودگی هوا در اهواز عسلویه و همدان بس بیش‌تر از تهران هم اعلام شده بوده است.

در سیل سراسری که در ماه‌های اول سال ۱۳۹۸ ایران‌مان را فرا گرفت خانه‌ها و کاشانه‌ها ویران شدند در این مورد هم آمار فوت‌شدگان به شدت سانسور شد اما سازمان پزشکی قانونی تعداد فوت‌شدگان سیل سراسری را ۵۷ نفر اعلام کرد.

شش ماهه دوم سال در شرایطی آغاز شد که تورم گرانی و بیکاری نفس مردم را به شماره انداخته بود. آبان‌ماه یک شبه قیمت بنزین سه برابر شد و به دنبال آن مردم عادی برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند جمهوری اسلامی به سرکوب گسترده مردم دست زد تا اعتراضات را کنترل کند با گذشت چهارماه هنوز آمار رسمی کشته‌شدگان اعلام نشده اما خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر کشته را اعلام کرد و البته طی نامه ای که بعدها هم تکذیب شد بیش از ۴۸۰۰ کشته اعلام شده است.
تعداد بازداشت‌شدگان هم ۸۰۰۰ نفر اعلام شده است.
مرگ قاسم سلیمانی جمهوری اسلامی را در شوک فروبرد در مراسم تشییع او ۶۱ نفر جان باختند.
گویی هنوز تلخی سال ۱۳۹۸ به اتمام نرسیده بود و ماشین سرکوب ناکارآمدی و قتل سپاه خون بیشتری می طلبید:
در تاریخ ۱۸دی‌ماه، ساعت ۶:۱۹ صبح سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی ۷۵۲ دو موشک شلیک کرد. و همه ۱۷۶ نفر سرنشین این هواپیما جان باختند.

انکار و دروغ و اتهام‌زنی به رسانه‌ها ادامه داشت مقامات جمهوری اسلامی قویا دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند اما تصاویر ماهواره‌ای شناسایی مادون قرمز در فضا شلیک دو موشک را به هواپیما تایید می‌کردند. سرانجام در ۲۱ دی‌ماه جمهوری اسلامی تایید کرد که هواپیما را به اشتباه سرنگون کرده است.
تلخی خبر و تلخی دروغ‌های پی‌درپی مقامات جمهوری اسلامی مردم را به شدت عصبانی کرد.
در فاجعه کرونا دروغ‌پردازی‌های مسئولان ادامه یافت هیچ عذرخواهی و طلب بخششی صورت نگرفت قم شهر منتشرکننده کرونا قرنطینه نشد و پروازها به شهرهای مختلف چین همچنان ادامه داشت.
اکنون کشورمان در خون نشسته و آبادانی و امید در روزهای پایانی سال از خانه‌های دل مردم رخت بربسته …
سال ۱۳۹۸ با کشته‌شدن هزاران آرزو و امید و جوانی به پایان خواهد رسید اما زندگی در سایه حکومت جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۹ چه پیامدهایی برای مردم ایران خواهد داشت؟

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)