اخیرا مشخص شده برخی افراد در برنامه های دوست یابی با افرادی چت می کردند که بعدا به ربات بودن آنها پی برده اند.

ربات ها برنامه هایی هستند که برخی وظایف را به طور خودکار در فضای مجازی اجرا می کنند. در این مورد، ربات ها افراد را به یک وب سایت مخرب می کشند تا در نهایت روی سیستم قربانی یک ویروس نصب کنند.

برخی کاربران اشاره کردند که یک روش برای شناسایی بات ها این است که قد آنها زیر یک متر بیان شده است.

این ربات ها بعد از انجام یک مکالمه متقاعد کننده، با بهانه باز کردن وب کم، یک لینک جعلی به کاربر می دهند. طبق مشاهدات به عمل آمده این ربات ها می توانند داستان های خیالی و جنسی خوبی شروع کرده و آن را ادامه دهند برای مثال می گویند مادرم به تازگی مرده یا آلت آنها به دلیل بیماری قطع شده.

طبق گفته های یکی از کاربران Grindr که به ندرت از این برنامه استفاده می کرد، هر بار که وارد حساب خود می شد، بلافاصله یک ربات به او پیام می داد. روند این پیام ها عادی نیست و دقیقا به همان اندازه که مشکوک به نظر می رسد، متقاعد کننده هم هست.

برخی کاربران متوجه شدند که پاسخ های دریافتی آنها هیچ سنخیتی با حرفهایشان ندارد. برخی دیگر نیز اعلام کردند که همان پیام ها را مدام دریافت می کنند.

روش تشخیص اول: برخی کاربران برای مطمئن شدن از واقعی یا ربات بودن مخاطب، مکالمات غیر طبیعی انجام می دادند و منتظر نتیجه می شدند. همانطور که در تصاویر زیر می بینید کاربر اعلام می کند که زخمی شده و خون همه جا را برداشته اما از طرف مقابل در پاسخ ادامه سناریو از پیش تعیین شده را دریافت می کند.

روش تشخیص دوم: پاسخ ربات به یک پیام هرگز عوض نمی شود، می توان با ارسال مکرر یک پیام دید که آیا طرف مقابل علت تکرار آن را جویا می شود یا با دادن همان پاسخ تکراری به مکالمه ادامه می دهد.

در نهایت با ادامه مکالمه ربات یک لینک جعلی برای باز کردن وب کم، به کاربر ارسال می کند که با کلیک روی آن ویروس وارد کامپیوتر خواهد شد.

یکی از مسئولان اپلیکیشن Grindr اعلام کرد که از وجود ربات های اسپم آگاهی دارند و در حال بررسی و رفع آن هستند. وی در ادامه اشاره کرد که تیمی از متخصصین در حال شناسایی و حذف اکانت های جعلی می باشند. علاوه بر این، در حال آماده سازی پروژه ای برای شناسایی خودکار چنین حساب های جعلی هستند.

در نهایت دانش و هوشیاری بهترین دفاع افراد در برابر اسپم بات ها می باشند. علاوه بر این به شما توصیه می کنیم هرگز روی لینک های ارسالی از سوی افراد ناشناس کلیک نکنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)