ماهیت تروریستی حکومت جمهوری اسلامی او را بر آن میدارد که از انجام هیچ جنایتی در جهان برای حفظ و گسترش قدرتش ابائی نداشته باشد تا چه برسد در داخل ایران. هشت سال جنگ خانمانسوز با عراق توسط حکومت جمهوری اسلامی به مردم ایران تحمیل شد نه عراق. اگر خمینی فرمان به سرنگونی صدام نمی داد و از مردم عراق بخصوص شیعیان آن نمیخواست که او را سرنگون کنند و فعالیت های مشکوک سپاه در مرز نبود که جنگی اتفاق نمی افتاد. بدنبال آن, آتش سوزی و شرارتش در کل خاورمیانه تا حدودی هم دنیا را تحمیل ملت ایران کرده. به شعار مخالفش، نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران مردم که در هر گردهم آئی اعتراضی بپاست توجه کنید

اعتراضات عراق مستقیماً فساد و اختلاسیِ که نشانه نفوذ جمهوری اسلامی در دولت آن کشور بود را به عنوان علت اصلی مشکلاتشان نشانه رفته است. مردم لبنان هم، حزب الله جای پای حکومت جمهوری اسلامی در لبنان را از عوامل اصلی مشکلات کشورشان میدانند. بهمین دلیل حزب الله با حمله موتور سواران بسیجی نشانش به معترضین، سعی به برهم زدن اجتماعات و ایجاد ترس در آنها کرد. البته در لبنان به دلیل وجود ارتش بیطرف نقشه جمهوری اسلامی نقش بر آب شد و نتوانست همچون عراق دست به کشتار مردم معترض بزند. سفرهای قاسم سلیمانی به عراق برای تعمیق دادن دست طرفداران حکومت جمهوری اسلامی در عراق مانند حشد الشعبی و عصائب اهل الحق در کشتار معترضین عراق و نگاهداری دولت دست نشانده هم اگر کاملاً شکست نخورده باشد با استعفای نخست وزیرش نشان داد که حرکتش در همان جهت است. تجربیات برخورد با معترضین در کشور های خارجی تحت نفوذ حکومت جمهوری اسلامی، حکومت را برآن داشت تا برنامه مانور ضد اغتشاش (بقول خودشان) خود را در ایران که دستشان کاملاً جهت هر گونه سرکوب قدرتمند که در عراق و لبنان قادر به انجام آن نیست باز است را برنامه ریزی کرده تا در وقت مناسب آنرا پیاده کند. حکومت جمهوری اسلامی به خوبی از شدت نخواستنش توسط اکثریت مطلق ملت ایران به خود واقف است. نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ و ۱۳۸۸ و مجلس ۱۳۷۸که مردم در تضاد با سیدعلی خامنه ای بعنوان سمبل این حکومت و نه به عنوان خواستار طرف مقابل بودن، به خاتمی و موسوی و اصلاح طلبان با اکثریتی بالا رأی دادند، آنها را به خوبی به این امر واقف کرده است. حکومت جمهوری اسلامی بر اساس تجربیاتش از اعتراضات ۱۳۸۸ و ۱۳۹۶ میدانست که فشار مالی ناگهانی بی منطق به مردم مانند سه برابر کردن قیمت بنزین که آثار تورمیش در همه چیز در همان لحظه شروع میشود پتانسیل تبدیل شدن به تظاهرات اعتراض آمیز خود جوش در سراسر ایران را دارد. حکومت با توجه به اعتراضات عراق و لبنان که مستقیماً نفوذ آنها را هم نشانه گرفته بود به واقعیت رسیدن این رخداد را در ایران محتمل تر می دانست و می خواست هر چه سریعتر، بهترین و موثرترین راه سرکوب آنرا تجربه کند.

توجه کنید به این اظهارات.

حسین اشتری  فرمانده ناجا: نگران تسّری حوادث عراق و لبنان به ایران بودیم.

محمد جواد روح سردبیر هفته نامه صدا: روحانی عمداً بنزین را گران کرد تا مردم را عصبانی کند.

حکومت طرح گران کردن سه برابری قیمت بنزین که حداقل شش ماه  پیش آنرا برنامه ریزی کرده بود بر اساس نیت شیطانیش که قربانی کردن مردم جهت هرچه واقعی تر بودن پیرامونِ مانور ضد اغتشاش که بنا به گفته رئیس ناجا رخداد آن محتمل تر شده بود را به اجرا درآورد. حکومت جمهوری اسلامی علاوه بر استفاده از ابزار متداول در برخورد با اغتشاشات مثل سپر، باتوم، ماشین آب پاش، و گاز اشک آور از ابزار های دیگر هم جهت کسب تجربه برای سرکوب سریع و با آخرین قدرت استفاده کرد. حکومت عوامل خود را قاطی معترضین میکرد تا از نزدیک بآنها شلیک کنند. علی فدوی جانشین فرمانده سپاه پاسداران این عمل را کتمان نکرد ولی ادعا میکرد که این کار، کار بقول خودشان اغتشاش گران بوده. یکی نیست بپرسه که چی، اغتشاش گران (بقول شما) خودی ها خود را بزنند. حکومت در این مانور استفاده از تک تیراندازان، سلاح های سنگین، به رگبار بستن مردم از زمین و هوا، و و و را هم تجربه کرده. بطور قطع اکنون در اتاقهای جنگشان نشسته اند و دست آورد های این کشتار بیرحمانه جهت برخورد های اینگونه در ایران و دیگر کشورهای تحت نفوذ خود در آینده را بررسی میکنند.

نکته اینجاست که حکومت برای کسب درآمدی همسانِ گران کردن قیمت بنزین که آثار تورمی آن در هم چیز است، میتوانست تدابیری دیگری بکار گیرد، همانطور که اقتصاددانان بسیاری در داخل و خارج از ایران هم آنرا گفته اند. ولی حکومت بر اساس نقشه ای که داشت عمل کرد، که برایش بخاطر کشتار بیرحمانه مردم معترض بیگناه، اعتراض ها و محکومیت های جهانی قابل پیش بینی که هنوز ادامه دارد به همراه آورده است. میتوان نتیجه گرفت حکومت جمهوری اسلامی فقط و فقط باین دلیل این تظاهرات اعتراض آمیز افزایش قیمت بنزین را بملت تحمیل کرد، تا مانور ضد اغتشاشش بطور واقعی انجام شود. چرا حسن روحانی حیله گرانه باید میگفت: من گفته بودم بمن نگوئید و خودتان آن را هر وقت خواستید آنرا اعلام کنید. بر اساس مدارک وزارت کشور بعداً معلوم شد که دروغ گفته، دلالت بر این می کند خودش هم در ریختن طرح به خیابان آوردن مردم و انجام مانور ضد اغتشاش برای کسب تجربه شرکت فعال داشته. البته به اضافه تجربه نحوه سرکوب، می توان از بازداشت چندین هزار نفر، شناسائی پتانسیل های مخالفت فعال، دستگیری ، شکنجه، محکومیت به زندان های طویل المدت و اعدام، سر به نیست کردن، و در کل ادامه و تشدید ترس در جامعه (النصر بالرعب) را به عنوان دستاوردی دیگر این مانور ضد بشری برای حکومت جمهوری اسلامی هم نام برد.

آشنایم