سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸: رضوانه احمدی‌خانبیگی، فعال مدنی که در پی شرکت در تجمعات اعتراضی آبان بازداشت شده، همچنان در بند ۲-الف زندان اوین به سر میبرد و تنها یک بار اجازه تماس با خانواده خود را یافته است. وی از بیماری قلبی و سرع رنج میبرد و همین موضوع باعث نگرانی خانواده شده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، رضوانه احمدی‌خانبیگی، شب دوشنبه ۲۷ آبان ماه در منزل خود در تهران توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. ماموران در حین بازداشت وسایل شخصی وی را ضبط کرده و با خود بردند. 

یکی از نزدیکان این فعال مدنی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «او هیچ چیز در پرونده‌اش ندارد و تنها می‌خواهند برایش دوباره پرونده سازی کنند. پرونده در شعبه ۳ بازپرسی اوین است و بازپرس به خانواده رضوانه گفته او فعالیت تبلیغی علیه نظام کرده و اسناد و مدارک را بعدا از تلفن همراهش در میاوریم و روی پرونده می‌گذاریم».

این منبع در ادامه گفت: «رضوانه مشکلات قلبی دارد و از  سرع و تشنج نیز رنج میبرد. این‌ها باعث نگرانی شدید خانواده وی شده است».

رضوانه احمدی، پیشتر نیز در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۷ به دلیل شعار نویسی بازداشت شده بود و در نهایت در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۴ سال و ۵ ماه زندان محکوم شده بود. این حکم در شعبه ۳۶ تجدیدنظر عینا به تایید رسیده است.

رضوانه احمدی از زمان بازداشت تنها یک بار اجازه تماس با خانواده خود را پیدا کرده است و در آن زمان به خانواده خود گفته بود که در سلول انفرادی به‌سر میبرد.
طی اعتراضاتی که در ماه آبان نسبت به گرانی شدید و سهمیه بندی بنزین صورت گرفت، صدها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند. هنوز تعداد دقیق قربانیان این حادثه از سوی مسیولان مخفی شده و اطلاع دقیقی در خصوص بازداشت شدگان نیز در دست نیست.

استفاده از شکنجه به قصد اخذ اعتراف و وادار کردن بازداشت شدگان به مصاحبه تلویزیونی یکی از نگرانی‌های گروه‌های حقوق بشری است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)