شاید در آینده بتوان ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹ را سرآغاز دنیای نوین نامید. روزی که شرکت گوگل رسماً اعلام کرد که توانسته است کامپیوتر کوانتومی بسازد.

کامپیوتر کوانتومی، پروژه‌ای طولانی‌مدت است که سالها بود در جهان دنبال می‌شد و کشورهای بسیاری برای ساخت آن در تکاپو بودند. دورانی شبیه اوایل دههٔ چهل میلادی که چند کشور همزمان به دنبال ساخت بمب اتمی افتادند.

برای بسیاری از رهبران جهان این یک باور بود که صاحبان کامپیوترهای کوانتومی، ابرقدرت‌های آیندهٔ جهان هستند.

فرق میان یک رهبر ناکاردان و بی‌سواد(مانند خامنه ای ) با یک سیاستمدار آینده‌نگر در همین است که اولی هشتصد میلیارد دلار خرج ساخت بمب اتمی می‌کند درست در زمانه‌ای که دومی به دنبال دستیابی به کامپیوتر کوانتومی است.

کامپیوترهای کوانتومی نسلی متفاوت از کامپیوترها خواهند بود که قابلیت‌هایی ورای پیشرفته‌ترین ابررایانه‌های ساخته‌شده تا کنون دارند و از قوانین مکانیک کوانتومی برای پردازش استفاده می‌کنند. این رایانه‌ها با پیشرفت‌های همزمان در زمینه‌های یادگیری ماشینی و یادگیری ژرف، دنیای آینده را متحول و بسیاری از فانتزی‌های بشر را به حقیقت مقرون خواهند کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com