سازمان حقوق بشر ایران؛ ۳ مرداد ماه ۱۳۹۸: هانی یازرلو به همراه پسرش هود یازرلو ۲۰ روز پیش بازداشت شدند، ولی تا امروز از وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست و نزدیکان این دو زندانی نگرانند که هانی یازرلو به داروهای حیاتی قلب خود دسترسی نداشته باشد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یکشنبه ۱۶ تیر ماه، هانی یازرلو و پسرش هود یازرلو در منزل شخصی خود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند. این دو فعال سیاسی تا امروز از دسترسی به وکیل محروم بوده و تنها یکبار موفق شدند با بستگان خود تماس تلفنی بگیرند.

هانی یازرلو که پزشک و از زندانیان سیاسی دهه ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ و ۹۰ شمسی است تا کنون دوبار عمل قلب باز انجام داده و تعدادی از رگ‌های قلب وی گرفته و دسترسی به دارو و پزشک متخصص برای او حیاتی است.

یکی از نزدیکان این دو فعال سیاسی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «دفعه قبل که هانی یازرلو را بازداشت کرده بودند برای اینکه او را تحت فشار قرار دهند تا دو روز داروهایش را دراختیارش قرار ندادند. ما خیلی نگرانیم که بخواهند بازهم از این شیوه غیرانسانی برای تحت فشار قرار دادن وی استفاده کنند».

این منبع همچنین گفت: «هانی و هود تنها یک بار در اولین روزهای بازداشت موفق شدند که با منزل تماس بگیرند. هانی از گرمای بیش از حد سلول‌ها انفرادی گلایه داشت. این گرمای شدید برای شرایط جسمی وی خطرناک است».

نزدیکان این دو فعال سیاسی همچنین گفتند که ماموران امنیتی هنگام بازداشت تنها حکم بازداشت هانی یازرلو را داشتند، ولی ساعت‌ها منتظر شدند تا هود به خانه بازگردد تا وی را هم بازداشت کنند.

هانی یازرلو در آخرین پرونده خود در سال ۱۳۹۰ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت تعدادی از زندانیان سیاسی جان باخته بازداشت و پس از تحمل ۵۵ روز بازداشت در سلول های انفرادی به صورت موقت با قرار وثیقه آزاد شد. دکتر یازرلو سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس در تبعید و پانزده سال تبعید در ایرانشهر محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر محل تبعید و حبس به مشهد تغییر کرد. وی در نهایت در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ جهت تحمل حبس به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی ۲۸ دی ماه ۱۳۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج و به زندان وکیل آباد مشهد تبعید شد و در نهایت در اواخر بهمن ماه همان سال، با پایان دوره محکومیت خود از زندان وکیل آباد مشهد آزادشد.

هود یازرلو، دیگر بازداشت شده مورد اشاره این گزارش پیش از این در خرداد ماه سال ۱۳۸۷ همراه با مادر خود، نازیلا دشتی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای یازرلو که در دانشگاه قم تحصیل می‌کرد به واسطه بازداشت از تحصیل محروم شد. وی پس از حدود سه سال تحمل حبس از باب اقدام علیه امنیت ملی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

پس از آزادی هود، نازیلا دشتی که خود از زندانیان سیاسی دهه شصت محسوب می شود، در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۱ پس از تحمل حدود ۳ سال زندان از زندان اوین آزاد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com