سازمان حقوق بشر ایران، ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۸: گلرخ ابراهیمی و آتنا دایمی در پرونده جدیدی به سه سال و هفت ماه زندان تعزیری و دو سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب و گروه‌ها محکوم شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی که مدتی قبل از زندان آزاد شده به همراه آتنا دایمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی زندان اوین در یک پرونده مشترک در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به سه سال و هفت ماه زندان تعزیری و دو سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب و گروه‌ها محکوم شدند.

این دو کنشگر مدنی برای اتهام «اهانت به بنیانگذار و رهبر جمهوری اسلامی» به دو سال و یک ماه زندان و برای «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و نیم محکوم شده‌اند.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «پرونده آتنا و گلرخ از روز اعتراض ایشان به اعدام زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی باز شد. آنها در آن زمان در زندان اوین بودند و ضمن اعتراض، در سالن ملاقات به یاد این سه جوان اعدام شده سرود خواندند».

گفتنی است، خواندن این سرود برای آتنا دایمی و گلرخ ابراهیمی مصداق «اهانت به بنیانگذار و رهبر جمهوری اسلامی» تشخیص داده شد و نامه‌های ایشان که از زندان نوشته بودند و در رسانه‌های حقوق بشری منتشر شده بود، مصداق «تبلیغ علیه نظام» تلقی شده است.

با توجه به محکومیت پیشین آتنا دایمی و گلرخ ابراهیمی، دادگاه صادرکننده حکم، برای صدور حکم جدید به ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی استناد کرده است که بر اساس آن در صورت تکرار جرم، قاضی اجازه خواهد داشت حکمی بیش از حداکثر مجازات تعیین شده صادر کند.

همچنین اتهام «اخلال در نظم» نیز به این دو زندانی وارد شده بود که به گفته مسئولان برای این اتهام قرار منع تعقیب صادر شده است. مصداق این اتهام درخواست این دوزندانی برای نشان دادن حکم بازرسی از مسئولان زندان بوده است.

گلرخ ابراهیمی، پس از حدود سه سال زندان روز دوشنبه ۱۹ فرودین ماه سال جاری با قرار وثیقه ۶۰ میلیون تومانی آزاد شد.

آتنا دائمی اولین بار روز ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۳ بازداشت شده و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو-الف تحت بازجویی به سر برده بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی‌ها به بند زنان زندان اوین منتقل شده و در نهایت به دلیل فعالیت‌های مدنی مسالمت‌آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. یکی از مصادیقی که در دادگاه علیه آتنا دائمی استفاده شده بود، پستهای فیسبوکی و فعالیت‌های وی در مخالفت با مجازات اعدام بوده است. آتنا با موافقت قاضی تجدیدنظر در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۴ با تودیع وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از بند زنان زندان اوین آزاد شد و پس از آزادی، دادگاه تجدیدنظر محکومیت وی را به ۷ سال کاهش داد که با استفاده از تجمیع جرائم، ماده ۱۳۴ وی باید ۵ سال را در زندان سپری کند.

آتنا دائمی در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۵ جهت اجرای حکم بازداشت شد و تا امروز در زندان به سر می‌برد. او یک بار از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ تا ده خرداد ماه همین سال به مدّت ۵۴ روز در اعتصاب غذا به سر برد. خانم دائمی به نشانه اعتراض به محکومیت اعضای خانواده‌اش اعتصاب غذا کرده بود که در نهایت با اعلام حکم برائت خواهرانش، اعتصاب خود را شکست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com