سازمان حقوق بشر ایران، ۶ تیر ماه ۱۳۹۸: محمد نجفی، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، در دادگاه تجدید نظر به دو سال حبس قطعی دیگر محکوم شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، محمد نجفی، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری که اکنون در زندان مرکزی اراک زندانی است در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۸در دادگاه تجدید نظر استان مرکزی محاکمه شد و حکم دادگاه بدوی عینا تایید شد.

دادگاه بدوی این وکیل زندانی در تاریخ ۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان شازند برگزار شده بود. محمد نجفی در این دادگاه که در ارتباط با انتشار نامه‌ای در فضای مجازی خطاب به آیت الله خامنه ای بود، به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به ۲ سال حبس تعزیری و ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

پیام درفشان در این خصوص در اینستاگرام خود نوشت: «در زندان به آقای نجفی این رای ابلاغ شده است اما با وجود اینکه تجدیدنظر خواهی توسط وکلای ایشان به عمل آمده و بنا بر مشاهدات جناب نجفی، در صدر دادنامه نیز نام و سمت وکلای آقای نجفی ذکر شده بود، ولی تا این لحظه هیچ ابلاغی به هیچکدام از وکلای ایشان انجام نپذیرفته است».

محمد نجفی ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ به‌دست نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد. او پیش از بازداشت مسئله مرگ مشکوک یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در کلانتری ۱۲ رضوی شهر اراک، به نام وحید حیدری را پیگیری می‌کرد. وی پس از گذشت ۹۲ روز، با قید وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شد.

مقامات رسمی در ایران مدعی بودند که وحید حیدری برای فروش مواد مخدر بازداشت شده بود و در بازداشتگاه خودکشی کرده و معتاد بوده است. ولی پی‌گیری‌های محمد نجفی از این حقیقت پرده برداشت که وحید حیدری از شرکت کنندگان در اعتراضات اراک بود و ۱۰ دی ماه بازداشت شده بود و چند روز بعد به دلایلی که احتمال می‌رود ضرب و شتم و شکنجه بوده باشد، جان خود را از دست داده است.

اوایل آذر ماه سال ۱۳۹۷، شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، در پرونده دیگری حکم محمد نجفی را صادر کرده بود. در این پرونده محمد نجفی به ۱۳ سال حبس محکوم شده که روز دوشنبه ۶ اسفند ماه سال گذشته این حکم در شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی به تایید رسید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)