سازمان حقوق بشر ایران، ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۸: صبا کردافشاری، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق در منزل پدری خود بازداشت و با اتهامات جدیدی روبرو شده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، روز شنبه ۱۱ خرداد ماه ساعت ۱۲ ظهر، ماموران امنیتی، صبا کردافشاری را در منزل پدری‌اش بازداشت و به بازداشت‌گاه وزرا منتقل کردند.

یک منبع مطلع در گفتگو با سازمان حقوق بشر ایران، برخورد ماموران امنیتی را بسیار خشن و بی ادبانه توصیف کرد و گفت: «آنها برای بازداشت مادر صبا حکمی نداشتند، ولی به او نیز دستبند زدند و تهدید به بازداشتش کردند. لبتاپ، گوشی، فلش‌های خانواده و هرچه بود را جمع کردند و بردند. خانواده که به وزرا رفته‌اند گفتند ۱۰ شب قرار انفرادی برایش صادر شده و این سه چهار روز هم که تعطیلات است، بعد از سه چهار روز بازجویی‌ها شروع می‌شود».

این منبع در ادامه گفت: «صبا فعالیت مدنی میکرد و بخشی از فعالیت‌هایش علیه حجاب اجباری بود. ولی ماموران می‌خواهند پرونده سازی کنند که صبا کردافشاری و یاسمن آریایی با مسیح علی‌نژاد ارتباط داشته‌اند، در صورتی که این موضوع درست نیست. تمرکز فعالیت‌های صبا بر روی زندانیان گمنام و زندان قرچک بود و اخیرا هم یک گزارش در خصوص قرچک در ماهنامه خط صلح کار کرده بود».

گفتنی است، در تفهیم اتهام اولیه به صبا کردافشاری اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق گروهک معاند و طرح براندازی نرم، اشاعه فساد و فحشا و پیاده روی بدون حجاب، اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی از طریق ارتباط با مسیح پولی نژاد [مسیح علی‌نژاد] و هرانا» را ابلاغ کرده‌اند.

صبا کردافشاری هیچ یک از اتهامات را نپذیرفته و به قرار بازداشت خود اعتراض کرده است.

صبا کردافشاری، پیشتر در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در جریان اعتراضات مردمی به موج گرانی‌ها نیز بازداشت شده بود. وی که در این بازداشت به یک سال زندان محکوم شد، در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و در جریان موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، بدون اینکه درخواست عفو داده باشد از زندان آزاد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)