سازمان حقوق بشر ایران، ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۸: امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۳۰ سال زندان محکوم شد که با اجرای ماده ۱۳۴ پانزده سال آن اجرایی می‌شود.

طناز کلاهچیان، در توییتر خود خبر از محکومیت همسرش امیرسالار داوودی به ۳۰ سال زندان را داد. وی در توضیح این خبر نوشت: «حکم امیرسالار داودی صادر شد. ایشان مطابق رای شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب جمعا به ۳۰ سال حبس برای اتهامات متعدد محکوم شد و مطابق ماده ۱۳۴ مجازات اشد یعنی “محکومیت به ۱۵ سال حبس برای تشکیل گروه(کانال تلگرامی)” قابل اجرا هست. آقای داودی تصمیم گرفته به این حکم اعتراض نکند».

بر اساس گزارشاتی
که پیشتر از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده بود، امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در دو پرونده جدا گانه مجموعا با هفت مورد اتهامی روبرو شده بود. وی در شعبه اول بازپرسی زندان اوین با اتهامات «اجتماع و تبانی، نشر اکاذیب، توهین به مقامات، توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام» و در شعبه دوم بازپرسی این زندان با اتهامات «تشکیل گروه برای براندازی نظام و همکاری با دولت متخاصم آمریکا» روبرو شده بود.

داوودی که وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی و شهروندان بهایی را در کارنامه خود دارد هم اکنون در زندان اوین بسر می‌برد.

از مجموع مصادیق اتهامات داوودی تشکیل و فعالیت‌ در کانال تلگرامی بدون روتوش است و بر این اساس اتهام «تشکیل گروه برای براندازی نظام» به وی وارد شده است.

امیرسالار داوودی روز سه‌شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در محل کارش بازداشت شده بود.

گفتنی است، طی سال‌ گذشته بازداشت و پرونده سازی برای وکلای دادگستری شدت بیشتری پیدا کرد و بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت. محمد نجفی و نسرین ستوده دو وکیل زندانی دیگری هستند که برای ایشان پرونده‌های متعدد و زندان‌های طولانی مدت صادر شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com