سازمان حقوق بشر ایران، ۷ خرداد ماه ۱۳۹۸: منابع غیررسمی به خانواده دانیال زین‌العابدین اطلاع داده‌اند که حکم اعدام این کودک-مجرم پس از ماه رمضان به اجرا درخواهد آمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، دانیال زین‌العابدین، کودک-مجروم محکوم به اعدام که اکنون در بند ۴ زندان مهاباد نگهداری می‌شود، در خطر اجرای قریب الوقوع حکم اعدام قرار دارد.

یکی از نزدیکان وی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «منابع غیررسمی به ما گفتند که قرار است حکم دانیال را پس از پایان رمضان اجرا کنند و حتی شکات پول تفاضل دیه را نیز تهیه کرده‌اند»، این منبع همچنین افزود: «دانیال به خاطر فشار روانی دچار مشکلات شدید روحی شده و کنترل خود را از دست داده و تمام دست و بدن خود را زخمی کرده است».

سیددانیال زین‌العابدین، فرزند سیدرضا، متولد ۱۹ مرداد ماه ۱۳۷۹ است و به اتهام مشارکت در قتل صادق برمکی به همراه چند جوان دیگر که در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۶ اتفاق افتاده بود به اعدام محکوم شده است.

کودک-مجرم در صف اعدام؛ پرونده دانیال زین‌العابدین در انتظار نتیجه فرجام خواهی/ مدارک

حکم اعدام زین‌العابدین پیشتر در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۷ در دادگاه کیفری یک مهاباد صادر شد و کمی بعد در شعبه ۳۷ دیوان عالی کشور به تایید رسید.

صدور و تایید حکم اعدام برای دانیال زین‌العابدین درحالی صورت گرفته که به گفته بستگان و شواهد موجود در پرونده وی در سوزاندن صادق برمکی (مقتول) هیچ نقشی نداشته و بنا به نظر پزشکی قانونی، علت اصلی مرگ مقتول، سوختن در آتش بوده است.

ماده ۳۶۸ قانون مجازات اسلامی دراین خصوص تصریح کرده: «اگر عده ای، آسیب هایی را بر مجنیٌ علیه وارد کنند و تنها برخی از آسیبها موجب قتل او شود فقط واردکنندگان این آسیبها، شریک در قتل میباشند و دیگران حسب مورد، به قصاص عضو یا پرداخت دیه محکوم می شوند».

یکی از بستگان دانیال زین‌العابدین پیشتر به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «ما گفتیم که بر اساس نظر پزشکی قانونی، مرحوم برمکی بر اثر آتش سوزی فوت کرده است. قاضی گفت که من تشخیص میدهم که وی قبل از اینکه آتش بگیرد حیات مستقر نداشته و فقط نفس میکشیده است. وکیل دانیال هم نامه‌ای برای دادگاه نوشت و دادگاه نامه نوشت به پزشکی قانونی ارومیه و کمیسیون پزشکی قانونی ارومیه در چهار بند تایید کرد که مرحوم برمکی حیات مستقر داشته و توانسته ۲۰ قدم بدود. همانگونه که در فیلم‌ها هم هست غلط زده و تلاش کرده خودش را خاموش کند. و علت تامه فوت آتش سوزی بود و دانیال هم در آتش سوزی هیچ نقشی نداشته است».

گفتنی است، این پرونده چهار متهم دارد که سه تن از ایشان به اعدام و یک نفر دیگر به ۱۰ سال و یک روز زندان محکوم شده است.

در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ قتل و آتش زدن صادق برمکی، جوان مهابادی و انتشار تصاویر و سلفی‌ها با جنازه وی توسط عاملان قتل در شبکه‌های اجتماعی بازخورد گسترده‌ای داشت و موجب جریحه دار شدن افکار عمومی منطقه مهاباد شد.

ایران جزو معدود کشورهایی در جهان به حساب می‌آید که همچنان برای جرایمی که در کودکی اتفاق افتاده، حکم اعدام به اجرا در می‌آورد. این در حالی است که، ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید که از سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید به قضات این اختیار را می‌دهد تا برای کودکانی که ماهیت جرم و یا حرمت آن را ندانند و درک نکنند، حکم اعدام صادر نکنند.

پیمان‌نامه حقوق کودک که ایران نیز از امضا کنندگان آن به شمار می‌رود به صراحت بیان می‌کند که اعمال مجازات اعدام و محکومیت‌های طولانی مدت در مورد کودکان نباید اعمال شود. با این حال، در سال ۲۰۱۸ دستکم هفت کودک-مجرم در زندان‌های ایران اعدام شدند.به اشتراک بگذارید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)