سازمان حقوق بشر ایران، ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸: دراویش زندانی در تیپ یک زندان تهران بزرگ که برای رعایت اصل تفکیک جرایم دست به تحصن زده بودند از سوی گارد زندان مورد حمله قرار گرفتند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، دراویش زندانی در تیپ یک زندان تهران بزرگ از سوی گارد زندان مورد حمله و ضرب و جرح قرار گرفتند. این زندانیان که اسامی یازده تن از ایشان در اختیار سازمان حقوق بشر ایران قرار گرفته، در اعتراض به عدم تفکیک جرایم از سوی مسیولان زندان دست به تحصن زده بودند.

علیرضا روشن، شاعر و فعال حوزه دراویش گنابادی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «روز ۷ شهریور ۹۷ بعد از پراکنده کردن دراویش گنابادی در بندهای مختلف زندان، دراویش به رییس زندان اعتراض میکنند که بر اساس اصل تفکیک جرایم که مندرج در آیین نامه سازمان زندان‌هاست نگهداری ما در بین زندانیان غیرسیاسی غیرقانونی است. ولی به اعتراض ایشان توجه نمی‌شود. اساسا زندان فشافویه زندانی نیست که برای زندانیان سیاسی باشد. نگهبانان اصلا برخورد با زندانی سیاسی را آموزش ندیده‌اند. در چند روز گذشته که بین زندانیان غیرسیاسی درگیری شده بود، زندانیان فلاسک چای را برای همدیگر پرتاب کرده بودند که به چشم حیدر تیموری اصابت می‌کند».

این درویش گنابادی در ادامه گفت: «دراویش دیگر هم به مسیولان گفتند ما بارها به شما گفته‌ایم که جان ما اینجا در خطر است و ۱۵ نفر از دراویشی که در بندهای مختلف پخش شده بودند با خواسته تفکیک جرایم دست به تحصن میزنند. فرزادی، رییس زندان می‌گوید شما تحصنتان را پایان دهید ما رسیدگی می‌کنیم. خانواده زندانیان به دادسرای اوین و قاضی ناظر بر زندان مراجعه می‌کنند که گزارش دهند چنین اتفاقی افتاده و دراویش باید جدا شوند. در دادسرای اوین می‌گویند مشکل از خود فرزادی، رییس زندان است و اوست که باید موافقت کند دراویش را جدا کنند. فرزادی هم زیر بار نمی‌رود و می‌گوید اگر شما به تحصن پایان ندهید ما جور دیگری با شما برخورد می‌کنیم. تا اینکه ساعتی قبل به دراویش متحصن حمله می‌کنند و آنها را مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌دهند. ما الان اطلاعی از وضعیت این‌ها نداریم که چطور هستند. تلفن نتوانستند بزنند، ولی به ما گفتند که وضعیتشان اصلا خوب نیست».

اسامی یازده تن دراویشی که امروز مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند و عبارت است از: صالح الدین مرادی، مجید رشیدی، سعید سلطان‌پور، حیدر تیموری، احسان ملک مولوی، بابک مرادی، سخاوت سلیمی، علی اکبر داداشی، احمد ایرانی‌خواه، سعید دوراندیش و محمد کریم مایی.

در تاریخ ۳۰ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در جریان اعتراضاتی که به علت بازداشت خودسرانه نعمت ریاحی، یکی از دراویش گنابادی، مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران شکل گرفت و توسط نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد، صد‌ها تن از پیروان این جمعیت عرفانی بازداشت شدند و دست‌کم یکی از آنان که محمد راجی نام داشت بر اثر جراحات وارده در حین بازداشت و یا حین بازجویی جان خود را از دست داد.

همچنین یک اتوبوس با زیر گرفتن ماموران امنیتی باعث کشته شدن سه تن از ایشان شد. منابع خبری وابسته به حکومت در داخل ایران نام راننده اتوبوس را یاور محمد ثلاث اعلام کردند و مصاحبه‌ای تلویزیونی از او در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد که روی تخت بیمارستان و با سر و صورت زخمی، مسئولیت حمله را بر عهده گرفته بود. محمد ثلاث بعدا در یک دادگاه شتابزده به سه بار اعدام (قصاص نفس) محکوم و در نهایت حکم وی سحرگاه دوشنبه ۲۸ خرداد ماه در محوطه زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

هم اکنون ۱۲۰ درویش گنابادی مرد در تیپ‌های یک، دو، چهار و سالن امن (انفرادی) زندان تهران بزرگ (فشافویه) و ۵ درویش زن در زندان شهر ری (قرچک ورامین) زندانی هستند. ۶ نفر از دراویش زندان تهران بزرگ در سالن امن و سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شوند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com