© ۲۰۱۷ Getty Images/ Andy Lyons

قوانین فدراسیون دو و میدانی ورزشکاران زن اینترسکس (بیناجنسی) را از شرکت در رقابت‌ها محروم کرد. دیوان عالی ورزش، کستور سمنیا، ورزشکار اهل آفریقای جنوبی را مجبور به انتخاب کناره‌گیری از رقابت‌ها و یا تحت درمان قرار گرفتن کرده است.
این مقررات که توسط فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی صادر شده است ورزشکاران زنی همچون سمنیا، با میزان بیشتر از حد معمول تستسترون را مجبور به یک مداخله پزشکی غیرضروری می‌کند.
این حکم توسط هیئتی سه نفره با رای ۲ به ۱ تصویب شده است. لیزل گرنتولتز، مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر معتقد است که زنان اینترسکس همچون سایر زنان شان و حق کنترل بر بدن خود را دارند و چنین تصمیماتی بسیار ناامیدکننده و خلاف استانداردهای حقوق بشر هستند. او حذف زنان شرکت کننده به دلیل سطح طبیعی هورمون بدنشان را کلیشه، ننگ زدن و تبعیض علیه تمامی زنان توصیف کرده است.
مقررات مصوب آوریل ۲۰۱۸ زنان اینترسکس با سطح متفاوتی از هورمون تستسترون را هدف قرار داد. این مقررات زنان اینترسکس را برای شرکت در مسافت‌های دوی ۴۰۰ متر تا یک مایل را مجبور به مداخله پزشکی برای کاهش سطح تستسترون می‌کند. این تصمیم در حالی است که داده‌های علمی هنوز برتری این تفاوت سطح را در توانایی دوییدن ثابت نکرده است. بنا بر این قوانین زنانی که سطح تستسترون آنها بالاتر از میزان تعیین شده باشد و تمایلی به درمان نداشته باشند و یا انجام آزمایش هورمونی را قبول نکنند، تنها می‌توانند در مسابقات مردان شرکت کنند و یا در بخش فرضی اینترسکس‌ها- که هیچگاه ایجاد نشده است- رقابت کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)