نیازی نبود تا پس از چهار دهه مایک پمپئو امری واضح و ملموسی را اعلام کند:« فرقی بین سلامی، ظریف یا روحانی نیست»

منافع وخط مشی وانگیزه هردولت، حزب و گروه و اشخاص، حکم می کند به چه صورت درباره رژیم جمهوری اسلامی و جناح بندی های درون آن دست به «نظرسازی» بزنند.

در سال ۱۳۹۴ هنگامی با هیأت امریکایی برای پذیرش اقامت در امریکا در آلبانی مصاحبه می کردم، به مسئول این هیأت آقای دیگو وهمچنین نمایندگانی که از وزارت خارجه  و وزارت امنیت داخله دولت اوباما نیز حضور داشتند، گفتم:«‌ همانگونه که با ۳۶ سال حضور درسازمان مجاهدین خلق،  شناخت و اطلاعات دقیق ازعملکرد آنان دارم، به همین نسبت در باره رژیم جمهوری اسلامی نیز بدلیل چنگ درچنگ بودن نزدیک و روزانه با آنها ازشناخت و اطلاعات دقیقی از وضعیت رژیم، جناح بندی ها  و عناصر آن را دارم. به آنها گفتم که همین اصلاح طلبان کنونی، همان جناح تندروی دهه ۶۰ و شکنجه گران زندان بودند. و ازقضا همین اصلاح طلبان، باند فعلی موسوم به اصول گرایان( خامنه ایی) را به اسلام امریکای و اسلام مستکبرین منتسب کرده و خود را اسلام محمدی وانقلابی ومستضعفین معرفی می کردند.

ازجمله محمد جواد ظریف دانش‌آموخته روابط بین‌الملل و دارای مدرک دکترا از آمریکا، از نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل گرفته تا معاونت وزارت امور خارجه و بالاخره وزارت امور خارجه در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی است، هیچ تفاوتی با سیاست ها ی شناخته شده صدور تروریسم و دخالت درکشورهای منطقه توسط رژیم و خامنه ایی نداشته وندارد.

 

مصاحبه بلند جواد ظریف که در قالب کتاب «آقای سفیر» در سال ۱۳۹۲ منتشر شده  و بخشی ازآن نیز در رادیو فردا انعکاس یافت، ظریف میگوید:«…  رابطه با آمریکا یا هر کشور دیگری ابزار است و باید در جهت منافع ملی به کار گرفته شود… اصل، پیگیری منافع و اهداف ملی است.» وی در ادامه اظهار می‌کند: « بنده به دلایل متعدد معتقدم که ما از تعامل مستقیم کمتر ضرر می‌بینیم، چون واسطه‌ها چه دولتی و چه شخصی نه صداقت دارند و نه مسائل ما را به ‌درستی می‌فهمند و نه پیام‌ها را درست منتقل می‌کنند. در تمام موارد، در انتقال پیام‌ها، به صورت ضمنی و حتی در برخی موارد به‌ صراحت، نگرانی‌ها، منافع و برداشت‌های واسطه‌ها محوریت دارد نه منافع و نگرانی‌های ما و یا منافع و نگرانی‌های آمریکا»

« تعامل به معنی رابطه دوستانه نیست. هیچ دو کشوری رابطه کاملاً دوستانه ندارند و من اعتقاد دارم که روابط ما با آمریکا هیچ‌گاه دوستانه نخواهد بود.»

برای مشاهده ادامه مطلب اینجا را کلیک نمأیید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)