(AFP)

 

جمعه گذشته دادگاهی در آنکارا ممنوعیت رویدادهای ال جی بی تی که از سال ۲۰۱۷ اعمال شده را لغو کرد. جلسه تجدید نظر این پرونده بیستم آوریل در دادگاه ادارای آنکارا با درخواست کائوس جی ال، گروه حامی حقوق اقلیت‌های جنسی در ترکیه، برگزار شد. در نوامبر سال گذشته همین دادگاه درخواست گروه‌های حامی ال جی بی تی برای رفع ممنوعیت را نپذیرفته بود.

این ممنوعیت‌ها پس از کودتای نافرجام در سال ۲۰۱۶ اجرایی شده بود. دفتر فرماندار در آن زمان علت چنین تصمیمی را تحریک گروه‌های محافظه‌کارو سنتی با رویدادهای مرتبط با اقلیت‌های جنسی عنوان داشته بود.

هایریه کارا، وکیل کائوس جی ال در بیانیه‌ای عنوان داشته است: «می‌توانیم بگوییم دادگاه استدلال‌های ما را پذیرفته است که ما از زمان اعلام این ممنوعیت‌ها از آن حمایت کرده‌ایم».

هایریه کارا

«آنها گفتند به جای ممنوعیت حقوق بنیادین و آزادی برای حفاظت از آرامش اجتماعی، باید گروه‌های آسیب‌پذیر مورد حفاظت قرار گیرند. می‌توان گفت که دادگاه تصریح کرده است که دولت باید از حقوق و آزادی‌های بنیادین ال جی بی تی ها حفاظت کند».

رای این دادگاه واکنش عفوبین‌الملل در اروپا را نیز برانگیخت. و این روز را، روزی تاریخی برای ال جی بی تی های ترکیه توصیف کردند.

شهرداری‌های آنکارا و استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، از سال ۱۹۹۴ در دست حزب عدالت و توسعه بود که با انتخابات ماه گذشته این انحصار شکسته شده و در هر دو شهر، نامزدهای حزب جمهوری‌خواه پیروز شدند. این حزب در خصوص حقوق اقلیت‌های جنسی ملایمتر است.

 

خبر مرتبط:

http://6rang.org/3983

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)