سازمان حقوق بشر ایران، ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۸: حکم ۱۳ سال زندان محمد نجفی در دادگاه تجدیدنظر به تایید رسید و احکام سه فعال مدنی دیگر این پرونده نیز صادر شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، اخیرا شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی حکم محمد نجفی و سه فعال مدنی دیگر را صادر کرد. جلسه رسیدگی به این حکم روز دوشنبه ۶ اسفند ماه برگزار شده بود و طی آن حکم ۱۳ سال زندان محمد نجفی عینا به تایید رسید.

محمد نجفی، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری است که ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ به‌دست نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد. آقای نجفی پیش از بازداشت مسئله مرگ مشکوک یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در کلانتری ۱۲ رضوی شهر اراک، به نام وحید حیدری را پیگیری می‌کرد. وی پس از گذشت ۹۲ روز، با قید وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شد.

مقامات رسمی در ایران مدعی بودند که وحید حیدری برای فروش مواد مخدر بازداشت شده بود و در بازداشتگاه خودکشی کرده و معتاد بوده است. ولی پی‌گیری‌های محمد نجفی از این حقیقت پرده برداشت که وحید حیدری از شرکت کنندگان در اعتراضات اراک بود و ۱۰ دی ماه بازداشت شده بود و چند روز بعد به دلایلی که احتمال می‌رود ضرب و شتم و شکنجه بوده باشد، جان خود را از دست داده است.

اوایل آذر ماه سال ۱۳۹۷، شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، حکم محمد نجفی و چهار تن دیگر را صادر کرده بود. بر اساس این حکم، محمد نجفی و علی باقری هر یک به ۱۳ سال حبس تعزیری، مسعود عاجلو و بهزاد علی‌بخشی هر یک به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند. این حکم در حالی صادر شده است که آقایان محمد نجفی و علی باقری بابت اتهام «کمک به دولت متخاصم» از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارجی، به ۱۰ سال حبس تعزیری نیز محکوم شده بودند.

بر اساس دادنامه جدید دادگاه تجدیدنظر، علی باقری از بابت اتهام «توهین به رهبری» به ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام «کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی» به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

بر اساس حکم صادره جدید، متهمین دیگر این پرونده نیز که محکومیت ۲ ساله آنها در دادگاه بدوی به مدت ۵ سال تعلیق شده بود، در دادگاه تجدیدنظر و با اعتراض معاون دادستان اراک، با لغو تعلیق مجازات مواجه شده اند.

همچنین از میان این دو متهم، محکومیت ۲ ساله بهزاد علی‌بخشی با تخفیف مجازات به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش یافته است.

در دادگاه بدوی مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال حبس تعلیقی به مدت ۵ سال، محکوم شده و عباس صفری دیگر متهم این پرونده در خصوص اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی برای اقدام علیه امنیت ملی» تبرئه شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «این رای روز ۲۵ اسفند ماه ۹۷ به وکلا ابلاغ شد و ۱۱ فروردین ۹۸ مجددا تحت عنوان رای اصلاحی با تغییرات صرفا نگارشی ابلاغ شد و روز بعد، یعنی ۱۲ فروردین آقای نجفی را که چهار روز قبل آزاد شده بود مجددا بازداشت کردند».

این منبع در ادامه گفت: «روز ۲۸ فروردین ۹۷ رای تجدید نظر دیگری از همان شعبه ۹ تجدیدنظر اراک در خصوص اعتراض به رای صادره از شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شازند با موضوع نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی، که برایش ۱ سال حبس صادر شده بود هم عینا تایید شد».

گفتنی است، در صورت اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس برای محمد نجفی قابل اجرا خواهد بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)