سازمان حقوق بشر ایران، ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۷: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، در زندان مرکزی زنجان اعدام شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یک‌شنبه ۱۲ اسفند ماه، حکم اعدام یک نفر در زندان مرکزی زنجان به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، نورالدین سلامی اهل قروه احراز شده است.

نورالدین سلامی سال ۱۳۹۳ به اتهام قتل عمد بازداشت و به گفته دوستانش چهار سال و هفت ماه را در زندان سپری کرد.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «او شخصی بنام ح. ن [نام مقتول نزد سازمان حقوق بشر ایران محفوظ است] که اهل زنجان بود را به قتل رسانده بود. در طول دو سال گذشته خانواده او [نورالدین سلامی] بارها جهت رضایت به زنجان رفتند اما خانواده مقتول به وی رضایت ندادند».

این منبع در ادامه گفت: «ح [مقتول] بنگاه دار املاک بود و نورالدین که شاطر نانوا بود، همراه با خانواده اش برای زندگی به زنجان رفتند تا بتوانند در زنجان زندگی کنند. نورالدین خانه‌ای در بنگاه ح رهن و اجاره کرده بود و خانه متعلق به خود آقای ح [مقتول] بود و مدت یک سال را در آن خانه زندگی کرد. وقتی تصمیم گرفت به منزل دیگری اسباب کشی کند، ح برای دادن ٢٠ ملیون تومان رهن خانه هر روز او را اذیت می کرد، که پول رهن را به او پس بدهد که متاسفانه یک روز نورالدین به بنگاه آقای ح. ن مراجعه می کند و پس از مشاجره لفظی ح. ن را به قتل می رساند. ولی خودش بارها گفته بوده که دو ماه بود من از خانه‌اش رفته بودم ولی رهن را پس نمیداد و فشار عصبی به من دست داد و با ضربه شیعی تیز که به سرش زده بود، او را به قتل رساند».

اعدام این زندانی با وجود گذشت سه روز، از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها را در ایران تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)