یک مرد بریتانیایی می‌تواند دومین فردی باشد که بیماری HIV او درمان شده است. وی که سلول‌های بنیادی فردی را دریافت کرده است که مقاومت ژنتیکی به بیماری دارد، بنا به گفته‌ی پزشکان در دوره “بهبودی پایدار” قرار دارد. این اتفاق پس از ۱۰ سال رخ می‌دهد. فرد نخست که به “بیمار برلین” شهرت داشت، ده سال پیش توانست که از این وروس رهایی یابد.

مورد دوم در کالج لندن در سال ۲۰۱۶ تحت درمان قرار گرفت و امروز اثری از ویروس در بدن او یافت نمی‌شود. هر چند، بنا به گفته متخصصان هنوز برای اعلام نظر قطعی زود است و پزشکان همچنان به بررسی وضعیت او ادامه خواهند داد. درمان با پیوند سلول‌های خونی از فردی که به شکل ژنتیکی بهHIV  ایمن است به فرد مبتلا به HIV انجام می‌شود.

پروفسور راویندرا گوپتا، مسئول اصلی تحقیق می‌گوید: «دست یافتن به بهبودی در بیمار دوم با استفاده از روش مشابه بیمار برلین، نشان می‌دهد که درمان وی یک مورد خلاف قاعده نبوده است و این درمانی است که موجب از بین رفتن بیماری در هر دو فرد شده است.»

“بیمار لندن” که بنا به تصمیم خود گمنام مانده است، بیماری‌اش در سال ۲۰۰۳ تشخیص داده شد و از سال ۲۰۱۲ تحت درمان‌های ضدویروس قرار دارد. از ۱۸ ماه قبل بدین سو، داورهای اضافی او قطع شده‌اند و بنا به آزمایش‌های معمول گستردگی سراسری ویروس دیگر قابل مشاهده نیست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com