در روز ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، تعدادی از ایرانیان مقیم اسلو با برپایی تجمعی اعتراضی در مقابل شهرداری اسلو، محل اجرای مراسم اعطا جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۲، احکام اعدام صادر شده برای معترضان و سرکوب اعتراضات مردم در ایران را بشدت محکوم کردند.
تجمع کنندگان خواهان پایان دادن به اعدام ها توسط جمهوری اسلامی و آزادی کلیه زندانیان سیاسی ـ عقیدتی بویژه بازداشت ‌شد گان انقلاب ۱۴۰۱ ایران، شدند
ایرانیان با سر دادن شعارهای حمایتی و تکرار نام، توماج صالحی و سامان یاسین رپرهای هنر اعتراضی میهنمان که در زندان و با خطر اعدام مواجه هستند، حمایتشان را از این دو جوان زندانی اعلام کردند و خواستار آزادی هر چه سریعتر آنها شدند.
در پایان این تجمع، در قطعنامه ای نقض آشکار و سیستماتیک حقوق بشر در جمهوری اسلامی را محکوم و از وزارت امور خارجه نروژ خواهان برخورد قاطع تر با جمهوری اسلامی به خاطر صدور احکام اعدام، نقض آشکار حقوق بشرو اجرای حکم اعدام برای محسن شکاری جوان معترض ۲۳ ساله شدند. در این قطعنامه همچنین خواستار قطع روابط دیپلماتیک و بستن سفارت جمهوری اسلامی به عنوان یک مرکز ترور شدند.

فراخوان این تجمع از طرف احزاب سیاسی کردستان ایران داده شد بود که با استقبال و حمایت دیگر احزاب سیاسی، تشکلات حقوق بشری وفعالین سیاسی – مدنی منفرد ایرانی قرار گرفت واز آن پشتیبانی شد.

این تجمع یکی از بزرگترین تجمعات ایرانیان در اسلو بود و بویژه زنان فعال سیاسی و مستقل در آن حضور چشم گیری داشتند.

اتحاد، همکاری و همدلی همه ایرانیانی که در این تجمع شرکت کرده بودند کم نظیر بود وشرکت کنندگان از این اتحاد دمکراتیک و رنگین کمانی که همه احزاب، سازمانهای سیاسی و فعالین سیاسی- مدنی منفرد که با گرایشات و پرچم های مختلف در آن حضور داشتند، بسیار راضی و آنرا برای ادامه حمایت از مبارزات مردم ایران، موفق ارزیابی کردند.

گزارش از:
کمیته نروژی-ایرانی حمایت از مبارزات مردم ایران
۱۰ دسامبر ۲۰۲۲

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)