یوکو اوگاوا (سمت چپ) و چیزوکا او(سمت راست)، قصد شکایت از دولت را دارند. Photo: AFP

۱۳ زوج همجنس ژاپنی امروز مصادف با روز ولنتاین قصد دارند تا دادخواستی علیه دولت تهیه کرده و دولت را مجبور به رسمیت شناختن ازدواج زوج‌های همجنس کنند.

یوکو اوگاوا و چیزوکا او، به مدت ۲۵ سال است که با یکدیگر هستند و همچنان از داشتن حق ازدواج محرومند. اوگاوا می‌گوید: «ما چرا حتی حق این انتخاب ساده‌ی ازدواج کردن یا نکردن را نداریم»؟!

۵ زوج همجنس زن و ۸ زوج مرد در نقاط مختلف ژاپن اقدام به شکایت و تقاضای گرفتن غرامتی به مبلغ یک میلیون ین (۹۰۰۰ دلار) را از دولت خواهند کرد. چرا که دولت حق قانونی آنها که می‌بایست مانند زوج‌های دگرجنسگرا باشد را نادیده گرفته است.

به عقیده‌ی دولت، در قانون اساسی این کشور تصریح شده است که ازدواج می‌بایست با “رضایت هر دو جنس” باشد و قانونگذار، ازدواج و اتحاد مدنی زوج‌های همجنس را پیش‌بینی نکرده است. با این وجود، بسیاری از حقوقدانان باور دارند که عملا ازدواج همجنس‌ها ممنوع نشده است. آنان معتقدند قانون اساسی مصوب ۱۹۴۷ (پس از جنگ جهانی دوم) تنها خواهان تضمین رضایت طرفین و جلوگیری از ازدواج اجباری است و به هیچ وجه جنس افراد را تعیین نکرده است.

یکی از شاکیان می‌گوید، دولت با جلوگیری از ازدواج آنها یکی از اصول قانون اساسی را نقض کرده است. و آن اصل “برابری همه‌ی افراد در نزد قانون” است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از جمعیت ۲۰ تا ۵۹ ساله در ژاپن از ازدواج همجنس‌ها حمایت می‌کنند. ژاپن تنها کشور عضو جی هفت (هفت کشور غول تجاری دنیا) است که ازدواج همجنس‌ها در آن به رسمیت شناخته نشده است.

در فرهنگ این کشور از نظر تاریخی، سامورائی‌ها داشتن معشوق همجنس را امری پذیرفته شده می‌دانستند. حتی روابط همجنسخواهانه در هنر سنتی ژاپن نیز به تصویر کشیده شده بود.

خبر مرتبط:

تغییر مدارک ترنسجندرها به شرط عقیم‌سازی در ژاپن

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com