به بهانه طرح موضوع عفو عمومی به مناسبت فرا رسیدن ۲۲ بهمن ماه، ۲۰ تن از وکلای دادگستری ایران با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضاییه با اشاره به اصول قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر خواستار برخورداری زندانیان سیاسی، امنیتی و زیست محیطی از شرایط آزادی زودهنگام مانند سایر زندانیان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، همزمان با طرح موضوع عفو عمومی زندانیان به مناسبت ۲۲ بهمن ماه، جمعی از وکلای دادگستری ایران نامه‎ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته‌اند که در آن آمده است:

«اکنون که جمعی از بهترین فرزندان ایران بنا به دلایل سیاسی، امنیتی و زیست محیطی در زندان هستند، وفق اصل حاکمیت قانون و عدالت قضایی باید شامل عفو شده و نباید مورد تبعیض قرار گیرند.»

متن کامل نامه که نسخه‌ای از آن برای انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است در ادامه می‌آید:

ریاست محترم قوه قضاییه

با سلام،

احتراما ما گروهی از وکلای دادگستری ایران با استناد به اصول سوم، هشتم، نوزدهم، سی و چهارم و سی و هفتم قانون اساسی و ماده ٢ اعلامیه جهانی حقوق بشر به استحضار می‌رسانیم:

جمعی از بهترین فرزندان ایران که بنا به دلایل سیاسی، امنیتی و زیست محیطی دربند زندان‌های ایران هستند و شوربختانه با استناد به تبصره ذیل ماده ۴٨ قانون آیین دادرسی کیفری امکان دسترسی به وکلای شرافتمند دادگستری را ندارند و از دیگر سو با عنایت به نوع اتهام مطروحه علیه آنها که بیشتر به کارکرد حکومت برمی‌گردد و با توجه به اعلام عفو گسترده اخیر، ضرورت دارد تا جهت اثبات این امر که برای آنها دادرسی منصفانه، عادلانه و بی‌طرفانه لحاظ خواهد شد و با عنایت به اینکه این زندانیان باید بسان سایر زندانیان از این حق برخوردار باشند و حکومت در برخورد با این دسته از زندانیان با بردباری و برابری رفتار نماید، درخواست شمولیت عفو به زندانیان سیاسی و امنیتی و زیست محیطی را داریم.

زندانیان سیاسی امنیتی و زیست محیطی نباید دچار تبعیض شده و حاکمیت قانون و اصل عدالت قضایی ایجاب می‌نماید تا آنها از این عفو برخوردار و مانع از هر نوع ستم مغرضانه علیه آنان باشید.

با احترام مجدد

١- حسین احمدی نیاز
٢- یوسف مولایی
٣- نعمت احمدی
۴- قاسم شعله سعدی
۵- محمود علیزاده طباطبایی
۶- محمد صالح نقره کار
٧- محمد مصطفایی
٨- محمد علی جداری فروغی
٩- مسعود اخترانی تهرانی
١٠- علی امیری
١١- قهرمان کریمی
١٢- جبار مبارکی
١٣- احسن حسن پور
١۴- مهدی هوشمند رحیمی
١۴-علی افروز
١۵- عبدالله جهان بین
١۶- دانیال استخر
١٧- حسین خبیر
١٨- مصلح قربانی
١٩- علیرضا دقیقی
٢٠- مازیار طاطایی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com