کریستوفر اینگلفیلد، بنیانگذار کلینیک ترنسجندر لندن معتقد است که پیوند رحم برای زنان ترنسجندر امکان‌پذیر است. حدود به یک درصد از جمعیت بریتانیا را زنان ترنسجندر تشکیل می‌دهند که به اعتقاد وی، بسیاری از آنان خواهان انجام این عمل پیوند عضو هستند.

این پیشنهاد ریشه در اتفاقی دارد که در سال ۲۰۱۷ در برزیل ایفتاد. یک زن سیسجندر ۳۲ ساله که مادرزاد بدون رحم متولد شده بود طی یک عمل ده ساعته این عمل پیوند عضو را انجام داد. او بعدها با روش آی‌وی‌اف نیز توانست باردار شود.

دکتر اینگلفیلد، بنیانگذار کلینیک ترنسجندر لندن

این پزشک جراح معتقد است که اگر عمل پیوند رحم برای یک زن سیسجندر پذیرفته شده است، گرفتن حق این عمل از زنان ترنسجندر نیز غیرقانونی است.

بنا به نظر متخصصان هیچ مانعی برای جلوگیری از پیوند رحم و آی‌وی‌اف برای زنان ترنسجندر وجود ندارد. محل قرار گرفتن شریان‌های سرخ‌رگ و سیاه‌رگ در لگن زنان سیسجندر و ترنسجندر یکی است. ارتفاع لگن یکسان و تنها لگن زنان ترنس باریکتر است که آنان را قادر به حمل جنین می‌سازد اما برای تولد نوزاد نیاز به عمل سزارین وجود دارد.

ریچارد پالسوم، رئیس اسبق انجمن درمان ناباروری آمریکا نیز معتقد است که هیچ دلیل روشنی برای چرایی نبود عمل پیوند رحم زنان ترنسجندر وجود ندارد.

این زنان در طول دوره‌ی بارداری می‌توانند با دریافت هورمون شرایط بارداری را عینا داشته باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com