گزارش‌ها حاکی از آن است که پوریا سپهوند، فعال محیط زیست و کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان، بازداشت شده است.

به نوشته برخی وبسایت‌های خبری، پوریا سپهوند روز شنبه ۱۳ بهمن توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد، اما دلیل بازداشت او هنوز مشخص نیست.

این بازداشت در حالی صورت گرفته است که بیش از یک سال از بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست و همکاران موسسه حیات وحش میراث پارسیان به اتهام جاسوسی می گذرد.

سال گذشته، کاووس سیدامامی، مدیر این موسسه در بازداشت جان باخت. مسئولان زندان دلیل مرگ او را خودکشی اعلام کردند؛ اما خانواده او این موضوع را نپذیرفتند.

در روزهای اخیر دادگاه دیگر فعالان محیط زیست بازداشت شده جریان داشته و به دلیل نقایصی مانند عدم حضور وکلای متهمان مورد انتقاد قرار گرفته است.

پیش از این هفت فعال محیط زیست دیگر از جمله دکتر کاووس سیدامامی نیز بازداشت شده بودند.  دکتر کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه، فعال محیط زیست و مدیرعامل پیشین سازمان غیردولتی حیات وحش میراث پارسیان دو هفته پس از بازداشت به طرز مشکوکی در زندان درگذشت. مقامات زندان ادعا دارند که وی خودکشی کرده است.

 سه فعال محیط زیست دیگر در استان هرمزگان به نامهای «حسن راغ»، «عارف زارع» و «حسن زارع» بازداشت شدند.  این سه نفر که از اعضای موسسه «حافظان طبیعت لاوردین » هستند در بندرلنگه توسط اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شدند. وبسایت این موسسه پس از بازداشت فعالان از دسترس خارج شده و آرشیو آن نیز پاک شده است اما به گفته مطلعین این موسسه در زمینه ایجاد آبشخور برای حیات وحش و حفاظت از محیط زیست در مناطقی از استان هرمزگان بویژه بندر خمیر، پارسیان و مناطق مجاور ناحیه صنعتی عسلویه فعال بودند. این موسسه همچنین به آثار زیانبار صنایع نفت و گاز منطقه ویژه پارس جنوبی بر حیات وحش و محیط زیست اعتراض داشتند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)