شفیق لافرید، مرد همجنسگرای مراکشی که چندی پیش به علت انتشار عکسش در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شده بود، در ترس زندگی می‌کند. شفیق ۳۳ ساله که به دلیل جرم‌انگاری همجنسخواهی در مراکش گرایشش را همواره مخفی نگاه می‌داشت، زندگی‌اش پس از دستگیری تبدیل به کابوس شده است.

فیلم لحظه‌ی بازداشت شفیق در شبکه‌های اجتماعی نه تنها او را به عنوان یک دگرجنس‌پوش، بلکه به عنوان همجنسگرا به همگان معرفی کرد.

پس از انتشار نشانی محل زندگی و هویت وی، او امنیت و جان خود را در خطر می‌بیند. وی می‌گوید: من تصور می‌کردم مراکش کشوری است که به تفاوت‌ها احترام می‌گذارد. اما چیزی که برای من اتفاق افتاد، طرز فکرم را تغییر داد.

در جریان دستگیری جمعیت از او فیلم‌برداری کرده و به او بی‌احترامی می‌کرده است و پلیس تنها نظاره‌گر ماجرا بوده.

آقای لافرید که سرپرست یک کلینیک خصوصی است، زمانی که از یک مهمانی به خانه بازمی‌گشته، ماشینش توسط یک اسکوتر چندین بار ضربه خورده است. پلیس در محل حاضر شده و از وی می‌خواهد که از ماشین خود پیاده شود اما به دلیل پوشیدن لباس توری و داشتن گلاه کیس و آرایش از این کار سرباز زده است.

مامور پلیس شیشه را شکسته، او را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار داده و روی زمین خوابانده و به وی دستبند زده است. حبرنگار حاضر در محل عکس‌هایی از او تهیه کرده و صبح روز بعد عکس لحظه‌ی بازداشت، ‌عکس‌هایی که در اداره‌ی پلیس از وی گرفته شده بود و مدارک شخصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و هویت او بر همگان روشن شده است. این فیلم‌ها و عکس‌ها میلون‌ها بار مورد بازدید قرار گرفته است.

حال گرایش شفیق برای خانواده‌اش مشخص شده و بنیادگرایان مذهبی قصد آسیب رساندن به او را دارند. با وجود حمایت رئیس و همکارانش از وی، اما او همچنان احساس ناامنی می‌کند. لباس مردانه پوشیده و کلاه بیسبال می‌گذارد تا چهره‌اش قابل شناسایی نباشد.

چهار مامور پلیس این کشور به دلیل آشکار شدن هویت آقای لافرید توسط پلیس مراکش مجازات شده‌اند.

بنا بر اسناد رسمی، در سال ۲۰۱۷، ۱۹۷ نفر در مراکش به دلیل ماده‌ی ۴۸۹ قوانین کیفری تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند. این ماده، رابطه‌ی میان دو همجنس را با شش ماه تا سه سال زندان مجازات می‌کند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com