آنگولا سرانجام از روابط همجنسخواهانه جرمزدایی کرد. همجنسخواهی پیشتر در این کشور تحت عنوان”فساد علیه طبیعت” قابل مجازات بود. به علاوه دولت، اعمال تبعیض براساس گرایش جنسی را ممنوع کرده است و متخلفان از این قانون با تا دو سال مجازات زندان روبه‌رو خواهند شد.

این تغییرات در ۲۳ ژانویه در مجلس این کشور به تصویب رسید. پس از استقلال آنگولا از پرتغال در سال ۱۹۷۵ این نخستین باری است که قانون مجازات این کشور تغییر می‌کند و در واقع قوانین قبلی همجنسخواه‌ستیز باقی مانده از دوره‌ی استعمار آنگولا بوده است.

علی‌رغم آنکه در دوره‌ی پسااستعمار هیچکس تحت این قانون مجازات نشده بود اما نفس وجود آن سبب محدود شدن حقوق و آزادی‌های اعضای جامعه LGBT در این کشور شده بود. در مجموع، عموم کشورهای استعمارگر در مستعمره‌های خود علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی قوانینی به اجرا می‌گذاشتند.

آیریس آنگولا، تنها گروه مدافع حقوق همجنسگرایان در این کشور، همواره نسبت به تبعیض در دسترسی به بهداشت و آموزش اقلیت‌های جنسی اعتراض می‌کرد. سال گذشته نیز فعالیت‌های این گروه قانونا به رسمیت شناخته شد. آیریس آنگولا از سال ۲۰۱۳ تاسیس شده بود.

در سال ۲۰۱۵ نیز موزامبیک، دیگر مستعمره‌ی پیشین پرتغال، از همجنسخواهی جرمزدایی کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com