یک سال از جان باختن سینا قنبری و وحید حیدری در زندان گذشت. مقامات جمهوری اسلامی مدعی شدند این دو زندانی خود کشی کرده‌اند بدون آن‌که اجازه بدهند تحقیقات مستقلی درباره چرایی و چگونگی مرگ آنان انجام شود. 
در اسفند ۹۶، عدالت برای ایران از جامعه بین‌المللی خواست تا مجازات‌هایی را علیه آن دسته از مقاماتی که در مرگ و سرپوش گذاشتن برعلت مرگ سینا قنبری و وحید حیدری مسئول هستند، اعمال کند.

سینا قنبری، ۲۲ ساله‌، در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶، توسط نیروی انتظامی دستگیر و به بند ۴ قرنطینه زندان اوین منتقل شد. شش روز بعد، مدیر کل زندان‌های استان تهران اعلام کرد که او در دستشویی قرنطینه زندان، خودکشی کرده‌ است. پس از آن محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، با تایید این روایت گفت سینا قنبری معتاد بود و فیلم خودکشی او موجود است؛ اما علیرضا رحیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی، پس از بازدید از زندان اوین، اظهارات منتظری را رد کرد و به صراحت گفت:« اساسا فیلمی از خودکشی وجود ندارد.»

وحید حیدری که ۲۳ سال داشت‌ نیز در تجمعات اعتراضی دی ماه ۹۶ در اراک، توسط نیروی انتظامی بازداشت شد. در شانزدهم دی ۹۶، ماموران کلانتری ۱۲ اراک گفتند او خودکشی کرده است. محمد نجفی، وکیل دادگستری که این پرونده را دنبال می‌کرد معتقد بود که وحید در بازداشت‌گاه کشته شده ‌است. به فاصله کوتاهی پس از آن، این وکیل دادگستری بازداشت شد. محمد نجفی به دلیل پیگیری مرگ وحید حیدری و اتهامات دیگر، هم اکنون در زندان اراک زندانی است.

******
بیشتر بخوانید:
عدالت برای ایران خواهان اعمال تنبیهات بین‌المللی علیه مقامات مسئول سرکوب اعتراضات دی‌ماه ۹۶ شد

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com