چرا به صندوق  حمایت مالی مستقل مردمی برای گذار به دمکراسی نیازمندیم ؟‎

در شرایط بسیار حساس کنونی ایران به دلیل ناکارآمدی بنیادی نظام جمهوری اسلامی  در مواجه و مقابله با ابر چالش ها وحل مشکلات روزافزونی که در حال حاضر با آنها روبروست به اقرار مسئولین خود نظام جمهوری اسلامی , نظام اسلامی  به طور روز افزون اعتماد عمومی را از دست میدهد. بنابراین در این برهه حساس کنونی تشکیل یک بدیل والترناتیو جایگزین, قابل اتکا و اعتماد که بتواند این اعتماد از دست رفته از جمهوری اسلامی را به صورتی منضبط و هدفمند برای گذار بسوی یک حکومت سکولار, دموکرات و کارآمد جذب کند کاملا ضروری به نظر میرسد. برای ساختن چنین اعتمادی  و همچنین برای کسب سرمایه سیاسی و پایگاه اجتماعی قوی ترحمایت مادی و معنوی از معترضان و مبارزین دموکراسی خواه در داخل  ایران  توسط اپوزیسیون خارج از کشورو همچنین الترناتیو در حال تشکیل در این شرایط بسیار سخت اقتصادی و سرکوبگر جمهوری اسلامی برای جلب اطمینان و اعتماد بیشترمردم و مبارزین داخل ایران کاملا منطقی به نظر میرسد.از این منظر تشکیل صندوق حمایت مالی مستقل مردمی برای حفظ استقلال مبارزات سیاسی و اجتناب از کمک های خارجی مداخله جو و منفعت طلب در این برهه از زمان کاملاً ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

میلیون‌ها ایرانی و ایرانی‌تبار که دل در گرو آزادی و سربلندی ایران دارند در خارج از کشور زندگی می‌کنند و بسیاری از آنها از لحاظ مالی از وضعیت مناسبی برخوردارند بنابراین سامان دادن یک مشارکت حداقلی مثلا به صورت “کمپین ۵۰ سنت در هفته” برای ایجاد صندوق  حمایت مالی مستقل مردمی می‌تواند کمک بسیار بزرگی به روند توسعه گفتمان براندازی و همچنین کمک‌های مالی به افراد درگیر روند عدالتخواهی‌، دموکراسی‌خواهی‌، اعتراضات و اعتصابات سراسری در ایران بکند.

خطر بسیار جدی موجودیت,یکپارچگی و فرهنگ کهن هزاران ساله کشورمان ایران را تهدید می کند بنابر این در این برهه حساس وظیفه انسانی و میهنی ماست که تمام تلاش خود را در جهت ایجاد اتحاد و همبستگی بین مبارزین دموکراسی‌خواه داخل کشور و اپوزیسیون خارج از ایران برای عبور از حکومت دیکتاتوری دینی جمهوری اسلامی و همچنین ساختن ایرانی نو و آباد بعد از آن بنمایم.

 

ضرورت اتحاد مردم داخل ایران و اپوزیسیون خارج از کشور

به نظر بسیاری از کارشناسان سیاسی در شرایط کنونی عامل اصلی تحریم های آمریکا رفتارهای تنش زای خود جمهوری اسلامی است که نظام اسلامی را متهم به  بحران سازی منطقه ای, دخالت در کشورهای منطقه و تامین مالی و تسلیحاتی شبه نظامیان وابسته به خود کرده که غالبا توسط حکومت جمهوری اسلامی از انها یا برای جنگ‌های نیابتی منطقه ای و یا حتی گاها از این شبه نظامیان برعلیه حکومتهای قانونی مسقر در منطقه  استفاده می‌شود.

علی‌رغم وجود موافقان و مخالفان تحریم در میان اپوزیسیون ایرانی خارج از کشور انها عملا هیچ تأثیری در بود و نبود و تصویب این تحریم ها نداشته و ندارند. پرزیدنت ترامپ در بسیاری از موارد حتی به نظر نزدیکان خود در کابینه دولت  آمریکا نیز آنچنان اهمیتی نمی‌دهد چه برسد به نظر موافق یا مخالف تحریم در اپوزیسیون ایرانی خارج از کشور. ما شاهد بودیم که بعد از اعلام ۱۲ شرط  مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا, پرزیدنت ترامپ بدونه هیچ پیش شرطی مایل به مذاکره با جمهوری اسلامی شد. بنابراین, این که اپوزیسیون خارج از ایران از تحریم های آمریکا حمایت می کند یا نمی کند هیچ تأثیری براجرایی شدن این تحریم‌ها نداشته و دخیل دانستن اپوزیسیون ایرانی خارج از کشور در ایجاد تحریم ها حرف کاملا بی ربطیست و صرفاً ممکن است بدلیل فشار اقتصادی در داخل باعث ایجاد شکاف بین مبارزین داخل ایران و خارج از کشور شود.

بنابراین در این برهه حساس زمانی برای پیوند مردم داخل و خارج ، اپوزیسیون ایرانی خارج از کشور بیشتر از هر زمان دیگری می‌بایست همبستگی عملی خود را با کمک های معنوی, مالی و رسانه‌ای خود از مبارزین، معترضان، اعتصاب کنندگان، معلمان، کارگران و دیگر اقشار جامعه که درگیر مبارزات دموکراسی‌خواهی هستند به نمایش بگذارد تا همبستگی هر چه بیشتر داخل و خارج شکل بگیرد.

در حال حاضر نکته کلیدی و اساسی درمبارزات دموکراسی‌خواهی مردم ایران عدم اطمینان مردم از حکومت جمهوری اسلامی بدلیل ناکارامدی و در عین حال نداشتن اطمینان کافی به یک جایگزین مطمئن که توانایی تامین امنیت,  حفظ تمامیت ارضی کشور, تامین عدالت و سر و سامان دادن به اقتصاد کشور باشد است.

بسیاری از تحلیلگران سیاسی سال ۹۸ را سالی بسیار سخت از لحاظ اقتصادی و سالی سرنوشت ساز برای مردم ایران پیش بینی می کنند .بنابراین اپوزیسیون خارج از کشور می بایستی از لحاظ مالی به یاری معترضین و اعتصاب کنندگان همه اقشار جامعه داخل ایران بشتابند  تا بتوانند اعتمادی که جمهوری اسلامی هر روز از دست می‌دهد را جلب کنند و در راستای چنین امری تشکیل صندوق مردمی و مستقل امری کاملا ضروری به نظر می رسد.

 

 

صندوق مالی مستقل مردمی چه فواید و استراتژی دارد ؟‎

۱- تاسیس یک صندوق  حمایت مالی مستقل مبتنی بر کمکهای مردمی درواقع مانع ازسوء استفاده کشورهای قدرتمند بیگانه, مداخله جو و منفعت طلب برای تاثیر در روند دموکراسی‌خواهی و آزادسازی ایران در جهت منافع خودشان خواهد شد,

 ۲- مشارکت در حمایت مالی حداقلی فراگیر, هماهنگ و جمعی برای پروژه گذار به دموکراسی در ایران نه تنها موجب گسترش همبستگی خواهد شد بلکه مسئولیت جمعی در راستای مشارکت سیاسی را بشدت افزایش خواهد داد,

۳-قدرت یارگیری,  برنامه ریزی, همسو کردن نیروهای اپوزیسیون و ایجاد ائتلاف فراگیر برای هدف مشترک را که خود باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه مضاعف برای در کنار هم قرار گرفتن نیروهای اپوزسیون خواهد شد را به نمایش خواهد گذاشت و بنابراین حاوی پیامی روشن برای مردم داخل ایران خواهد بود که اپوزیسیون ایرانی خارج از ایران نه تنها در کنار آنها برای حمایت مالی ایستاده بلکه کاملا آماده ایجاد جبهه فراگیر و جایگزین برای حکومت ناکارآمد فعلی است.

۴-با تشکیل صندوق مستقل حمایت مالی مردمی, مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور در واقع وارد مرحله تشکیلاتی منضبط شده و پیوند مالی, سیاسی و مبارزاتی خود با داخل را می توانند گسترش چشمگیری بدهند و اولین قدم در تشکیل یک  الترناتیو را بر خواهند داشت.

چرا ۵۰ سنت در هفته ؟‎

پر واضح است که مشارکت ۵۰ سنت در هفته یک مشارکت حداقلی است و اگر کسانی مایل به مشارکت مالی گسترده تری در راستای حمایت از صندوق مالی مستقل و مردمی باشند بسیار مفید و مثمر ثمر خواهد بود. ولی پیشنهاد مشارکت حداقلی ۵۰ سنت  در هفته میتواند در صورت اقبال عمومی تبدیل به یک جنبش جمعی که از پتانسیل بسیار بالایی در بسط و گسترش مبارزات دموکراسی خواهی در همه سطوح جامعه برخوردار باشد بشود و روند دموکراسی‌خواهی و اعتراضات مدنی را به سرعت فراگیر کند. درصورت اقبال بخش وسیعی از ایرانیان خارج از کشور از این کمپین یک صندوق حمایت مالی مستقل مردمی قوی که از حمایت هزاران و شاید میلیونها ایرانی متعهد به سکولاریسم و دمکراسی برخوردار میباشد تشکیل خواهد شد و بالطبع انها می‌توانند مبلغ قابل توجهی را به صورت هفتگی  یا ماهیانه به صندوق اهدا کنند که در این صورت اهرمی بسیار قوی برای اپوزیسیون داخل و خارج از کشور در جهت حمایت هرچه بیشتر و وسیع تر از  مبارزات دموکراسی خواهی درایران را به همراه خواهد داشت.

حمایت مالی صندوق مستقل مردمی در چه مواردی می تواند باشد ؟‎

۱-حمایت مالی صندوق از جنبش برابری طلبی, آزادی طلبی زنان و انقلاب زنانه در ایران,

۲-حمایت مالی صندوق از آسیب دیدگان اعتراضات و اعتصابات تمام اقشار مردم در داخل ایران,

 ۳-حمایت صندوق از زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنها در داخل ایران,

۴- حمایت صندوق از سندیکاها و تشکل‌های کارگری و معلمی  معترض  در داخل ایران,

۵-حمایت مالی صندوق از قربانیان  نقض حقوق بشری در داخل ایران,

۶- حمایت صندوق از فعالین حقوق بشر در داخل ایران,

۷-حمایت صندوق است کمیته های حقیقت یاب در داخل ایران,

۸-حمایت صندوق از روند عدالت انتقالی-ترمیمی در دوران گذاردر داخل ایران,

۹-حمایت صندوق از شهروند گزارشگران در داخل ایران,

۱۰-حمایت صندوق ازقربانیان اسید پاشی در داخل ایران,

۱۱-حمایت صندوق از کودکان کاردر داخل ایران,

۱۲-حمایت مالی صندوق از مبارزین جنبش‌های نافرمانی مدنی در داخل ایران,

۱۳-حمایت مالی از روزنامه نگاران ورسانه های مستقل و حامی اعتراضات و اعتصابات مردمی در داخل از ایران,

۱۴-حمایت مالی از اعتراضات خارج از کشور تجمعات, کنفرانس ها و نشست های گروه های سیاسی دموکراسی خواه, آزادیخواه  و معتقد  به سکولاریسم و اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیونهای مربوطه.

کار کرد صندوق  حمایت مالی مستقل

اساسنامه صندوق حمایت مالی مسقل مردمی در راستای ایحاد شفافیت و برای جلوگیری از سوء تفاهمات و یا سوء استفاده های احتمالی می‌تواند  طبق قوانین خیریه به ثبت  کمیسیون خیریه رسیده و شماره ثبت دریافت نماید و عملکرد صندوق می‌تواند تحت نظارت کمیسیون خیریه و خیریه های معتبر باشد و هر ماه طبق قوانین خیریه گزارش عملکرد ماهیانه ارایه نماید.

کمیته امانت داری صندوق دارای ۱۴ عضو داوطلب که متشکل از ۲ نفر حسابدار ۲ نفر فعال حقوق زنان ۲ نفر فعال حقوق بشر,۲ نفرفعال سیاسی, ۲ نفر روزنامه نگار ازاد  و۲ نفراز  فعالین رسانه و ۲  نفرحقوقدان خواهد بود.

موجودی صندوق از طریق نشست ماهیانه کمیته امانتداری صندق اعلام خواهد شد و متعاقبا یک لینک برای شرکت در رفراندوم چگونگی هزینه موجودی از طریق ایمیل هرماه به تمام افراد اهدا کننده ۵۰ سنت  یا بیشتر در هفته ارسال خواهد شد تا بتوانند در چگونگی هزینه موجودی صندوق مشارکت داشته باشند و پس از رفراندم موجودی بر اساس نظر اکثریت بر طبق اساسنامه کمپین و خیریه هزینه خواهد شد.

حسابهای بانکی صندوق می تواند در یک کشور با قوانین خیریه معتبر باز شده و هدایای پولی یا از طریق بازپرداخت های مستقیم و به صورت اتوماتیک از موجودی اعطا کنندگان کسر شود و به صورت هفتگی به حساب صندوق واریز شود و یا به صورت هفتگی اهداکنندگان مبالغ خود را به صندوق واریز نمایند .

هزینه های مربوط به داخل ایران می‌تواند از طرق مطمئنی مانند صرافیهای معتبر که میلیون‌ها ایرانی تبادلات مالی خود را به صورت روزانه انجام می‌دهند صورت گرفته و وجوه ارسالی را به افراد مبارزه و موثق به صورت محرمانه انتقال بدهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com