photo credit: Cristian Viarisio/flickr

در خلال ماه‌های گذشته قانونگذاران کوبایی در تلاش برای ایجاد قانون اساسی جدیدی برای این کشور بودند، که برآیند این تلاش‌ها پیش‌نویس قانون اساسی جدید بود. در صورت رای آوردن آن، جایگزین قانون اساسی مصوب ۱۹۷۶ خواهد شد. پیش‌نویسی که قرار بود ازدواج همجنس‌ها را نیز به رسمیت بشناسد. اما بنا به اظهارات روز گذشته‌ی دولت کوبا، پس از اعتراضات گسترده‌ی کلیسای پروتستان و شهروندان معمولی به این تغییرات این قسمت از پیش‌نویس مورد بحث حذف شد.
در قانون اساسی جدید قرار بر آن بود که عبارت “اتحاد دو فرد با حقوق و تعهدات کاملا برابر” جایگزین “ازدواج یا اتحاد زن و مرد” شود.
با وجود این تغییرات امکان تصویب ازدواج همجنس‌ها در آینده ناممکن نخواهد بود اما آن را نیازمند به یک همه‌پرسی دوباره خواهد کرد. در حالی که هاوانا و سایر شهرهای این کشور شاهد شکوفایی جامعه‌ی رنگین کمانی است. اما نگرش همجنسگراستیزانه در عموم مردم باقی مانده است. به علاوه در سال‌های گذشته محبوبیت کلیسای پروتستان نیز در حال رشد بوده است.

ماریلا کاسترو مدافع حقوق جامعه LGBT

کمیسیون قانون اساسی توسط رئیس جمهور پیشین رائول کاسترو اداره می‌شود. فردی که دخترش، ماریلا کاسترو حقوقدان و از مدافعان شناخته شده‌ی حقوق LGBTها است. تلاش‌های او تاثیر بسزایی در تغییر چهره‌ی بین‌المللی کوبا نسبت به حقوق اقلیت‌های جنسی در دهه‌ی شصت میلادی داشته است. زمانی که مردان همجنسگرا به اردوگاه‌های کار فرستاده می‌شدند.
از دیگر تغییرات این قانون، ایجاد محدودیت برای دوران ریاست جمهوری و جایگزینی عبارت “سوسیالیسم” با “کمونیسم” در قانون اساسی جدید است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com