اولین دوره فستیوال هنری- اجتماعی «سوآرت» با تمرکز بر مسائل زنان و اقلیت ها، و با رویکرد تغییرات اجتماعی آغاز به کار کرد. ۳۶ اثر برگزیده، از مجموعه ۱۱۰ اثر هنری تولید شده، در نمایشگاه مجازی این فستیوال به نمایش درآمد. مجموعه آثار این فستیوال به مدت یک ماه در شبکه اجتماعی اینستاگرام در معرض دید و رای بازدید کنندگان قرار دارد. اثری که بیشترین لایک را دریافت کند، به عنوان اثر برگزیده مخاطبان،‌ معرفی و جایزه ویژه ای به آن تعلق می گیرد.

«سوآرت» یک فستیوال هنری با تم اجتماعی است که می کوشد با گردهم آوردن هنرمندان جوان داخل ایران، که دغدغه مسائل اجتماعی دارند، در تغییرات اجتماعی اثرگذار باشد. سوآرت بر جایگاه ویژه هنرمند در ساخت اجتماعی تاکید دارد و می کوشد تکنیک و مهارت های ناب هنرمندان را در خدمت جامعه و به وسیله ای برای ارتقاء آن،‌ قرار دهد.

فستیوال سوآرت به ابتکار و همت گالری هنری تاچ در بوستون آمریکا، راه اندازی شده است. گالری هنری تاچ در سال ۲۰۱۲ توسط پژمان تهوری در این شهر تاسیس و تاکنون برنامه های متعدد هنری، آموزشی و فرهنگی را میزبانی کرده است.

در اولین دوره این فستیوال بیش از ۳۰۰ هنرمند ثبت نام کردند. ۱۵۰ هنرمند برگزیده، ۱۱۰ اثر هنری خلق کردند و در نهایت ۳۶ اثر (نقاشی، عکاسی، کارتون و گرافیک) با رای هیات داوران به بخش پایانی فستیوال راه یافت. آثار برگزیده به مدت یک ماه در اینستاگرام در معرض دید و رای مردم قرار دارد.

بخش فیلم کوتاه این فستیوال نیز از روز ۵ ژانویه ۲۰۱۹ با نمایش آثار برگزیده،‌ آغاز به کار خواهد کرد. تمام فیلم ها در داخل ایران و توسط کارگردانان جوان تولید شده و بیشتر آنها اثر اول این کارگردانان جوان است.

تمامی آثار تولیدی از بعد هنری و اجتماعی (توجه به مسائل اقلیت های دینی،‌ مذهبی، جنسی و قومی) مورد ارزیابی و انتخاب هیات داوران فستیوال قرار گرفته است.

دکتر ویلیام آبرست، نقاش و استاد دانشگاه استون نیویورک، دکتر نادر رفوگران، مجسمه ساز و استاد دانشگاه ایالتی نیویورک، دکتر محمود کریمی حکاک کارگردان و نمایش نامه نویس و استاد کالج سی نا نیویورک و خانم آیریس گرنت، نقاش و استاد دانشگاه لزلی هیات داوران این فستیوال را تشکیل می دهند.

تمامی آثار برگزیده اعم از نقاشی،‌ عکاسی، گرافیک و فیلم های کوتاه تولید شده، در بهار سال ۱۳۹۸ در دانشگاه هاروارد در شهر کمبریج ایالت ماساچوست آمریکا به نمایش در می آید و طی مراسمی آثار منتخب هیات داوران، معرفی و تجلیل خواهند شد.

اسامی هنرمندان راه یافته به بخش پایانی فستیوال به این شرح است:
ساعده همه کش (باران)، مهشید میرزایی، آناهیتا اسدی ، خه بات نودینان، شیما نجفی، سحر خسروی، ندا عزیزی، منیر خدیویان،‌ محبوبه میرزایی،‌ الناز کریمی، محسن پور محسنی شکیب، سعیده حاجیانی،‌ فائزه حیاتی،‌ حوریه هاشمی، پریسا شفیقی،‌ مریم لوری، بابک جواهرپور،‌ ماندانا روزخوش، فاطمه حیدرپور،‌ آتوسا بیضاپور،‌ اسماعیل تجارتی، سارا یوسفی،‌ فاطمه امانی راد،‌ پرستو کرمانی نسب،‌ لیلی نکوکار،‌ فریبا دارابی منش، مهرداد،‌ مهری پوربزرگ، مهیا فرحبخش،‌ کاوه سیستانی،‌ میلاد کریمیان،‌ فریبا فرزان فر،‌ نازنین عاصمی، شراره افتخاری یکتا و فاطمه مظفری

اسامی فیلم های تولیدی و نام کارگردانان،‌ متعاقبا اعلام می شود.

برای آشنایی بیشتر با هنرمندان و آثار تولیدی و هیات داوران اولین فستیوال هنری «سوآرت» به وب سایت این فستیوال مراجعه کنید.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)