© Reuters

۱۸ دسامبر روز جهانی مهاجران و پناهنده‌ها است. سازمان ملل شعار روز مهاجران در سال ۲۰۱۸ را #باکرامت #WithDignity اعلام کرده است.

مهاجرت و پناهندگی انتخاب بسیاری انسان‌ها برای داشتن زندگی امن‌تر و بهره‌مندی از حقوق اولیه‌شان و فرصت‌های بهتر است.

سازمان ملل در علت انتخاب این شعار می‌گوید احترام به کرامت پناهندگان و مهاجران امکان اینکه آنان مشارکت را بر انزوا برگزینند فراهم می‌آورد. ما باید به این انتخاب‌ها احترام بگذاریم و با رعایت کرامت با آن‌ها برخورد کنیم.

مایه بسی اندوه است که پناهندگان ال‌جی‌بی‌تی که ایران را به هدف یک زندگی امن ترک گفته‌اند همچنان در اقامتگاه‌های موقتی چون ترکیه و در کشورهای مقصد خود با نقض حقوق اولیه و تعرض به کرامت انسانی خود مواجهند. ویدیوی دردناکی که روز گذشته از تعرض به کرامت یک ترنس‌زن پناهنده در دنیزلی در ترکیه منتشر کردیم تنها یک نمونه از این خشونت فزاینده است.

تعدیات به کرامت پناهنگان و مهاجران، انواع خشونت‌ها و خشونت منجر به قتل در بستر زن‌ستیزی و ال‌جی‌بی‌تی‌ستیزی سیاسی و گسترش فاشیسم در جهان در حال افزایش است.

در هر کجا که باشیم، چه مهاجر یا پناهنده باشیم و چه نه، شکستن سکوت، همبستگی و اقدام برای مقابله با خشونت و تبعیض هموفوبیک، ترنس‌فوبیک، نژادپرستانه، و خارجی‌ستیزانه که اقلیت‌ها و زنان پناهنده را به طور مضاعف هدف قرار می‌دهد وظیفه انسانی ماست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com