سازمان حقوق بشر ایران، ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۷: میلاد عظیمی، کودک-مجرم محکوم به مرگ در زندان دیزل آباد که در طی یک نزاع در دبیرستان مرتکب قتل شده بود، با یاری مردم و خیران از اعدام رهایی یافت.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، میلاد عظیمی، کودک-مجرم زندان دیزل آباد کرمانشاه با تهیه مبلغ دیه که شکات پرونده درخواست داده بودند از مرگ نجات یافت. او در پی یک نزاع بین دانش آموزان دبیرستان شهرک رودکی کرمانشاه در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۲ توسط پلیس بازداشت و به قتل عمد متهم شده بود.

میلاد عظیمی متولد ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۴ بوده و در زمانی که قتل رخ داد، زیر ۱۸ سال سن داشته است. با این وجود شعبه یک دادگاه کیفری استان برای این کودک-مجرم حکم اعدام (قصاص نفس) صادر میکند و شعبه ۱۷ دیوان عالی کشور این حکم را تایید میکند.

شکات پرونده برای اعدام نکردن میلاد مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان طلب کرده بودند که این مبلغ با یاری مردم و خیران و برخی نهادهای حقوق بشری داخل ایران جمع آوری شد.

ایران جزو معدود کشورهایی در جهان به حساب می‌آید که همچنان برای جرایمی که در کودکی اتفاق افتاده حکم اعدام به اجرا در می‌آورد. این در حالی است که، ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید که از سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید به قضات این اختیار را می‌دهد تا برای کودکانی که ماهیت جرم و یا حرمت آن را ندانند و درک نکنند، حکم اعدام صادر نکنند.

پیمان‌نامه حقوق کودک که ایران نیز از امضا کنندگان آن به شمار می‌رود به صراحت بیان می‌کند که اعمال مجازات اعدام و محکومیت‌های طولانی مدت در مورد کودکان نباید اعمال شود. با این حال، در سال ۲۰۱۷ دستکم پنج کودک-مجرم در زندان‌های ایران اعدام شدند. همچنین در سال جاری نیز دست‌کم شش کودک-مجرم در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند.

میلاد عظیمی، کودک-مجرم کرمانشاهی زیر سایه مرگ

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)