تفاوت بین حمله هراس (panic attack) و حمله اضطرابی در چیست؟
بین حمله هراس و حمله اضطرابی شباهت‌ها و تفاوت‌هایی وجود دارد. یک حمله اضطرابی در واکنش به محرک استرس‌زا‌ رخ می‌دهد. برای مثال وقتی‌که در کوچه تاریکی قدم می‌زنید و صدای پای غریبه‌ای را در پشت سر خود می‌شنوید.
در حمله‌ی اضطرابی، افراد احساس خوف و نگرانی می‌کنند. ممکن است حس کنند که ضربان قلبشان افزایش‌یافته و دچار تنگی نفس شده‌اند اما این تجربه کوتاه‌مدت است و با از بین رفتن عامل استرس، حمله اضطرابی نیز از بین می‌رود.
حمله هراس از سوی دیگر براثر واکنش به یک محرک استرس ایجاد نمی‌شود. حمله هراس بدون بدون هیچ مقدمه‌سازی و غیرقابل‌پیش‌بینی است. در طول حمله هراس شخص در هراس، ترس یا دلهره غرق می‌شود. شخص ممکن است حس کند که در حال مرگ است و یا کنترل خود بر روی بدنش را ازدست‌داده و یا در حال تجربه حمله قلبی است. او دارای نشانه‌های جسمی هست که ممکن است شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه و حالت تهوع باشد. در حملات هراس علاوه بر تجربه‌ی هراس، شخص مبتلا نگرانی این را دارد که حمله‌ی بدون پیش‌بینی دیگری را در زمان و مکان نامعلومی تجربه خواهد کرد؛ بنابراین در حمله‌ی هراس فرد مقدار فراوانی پیش نگرانی از وقوع احتمالی دوباره حمله تجربه خواهد کرد.
فردی که حمله هراس را تجربه می‌کند از مکان‌هایی که این حمله را در آنجا داشته دوری می‌کند مثلاً اگر در یک فروشگاه دچار حمله هراس شود، ممکن است دیگر به آن فروشگاه نرود. حمله هراس اختلالی رایج است که با مراجعه به روانشناس و دریافت کمک تخصصی قابل‌درمان است.

تفاوت بین اضطراب عادی و اختلال اضطراب در چیست؟
بین اضطراب طبیعی و اختلال اضطراب تفاوت معنی‌داری وجود دارد. اضطراب طبیعی معمولاً در واکنش به برخی عوامل استرس‌زا رخ می‌دهد اما اختلال اضطراب متفاوت است. درحالی‌که اضطراب طبیعی کوتاه‌مدت است و معمولاً به‌طور چشمگیر در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد نمی‌کند. اختلال اضطراب اغلب یک بیماری مزمن است که در آن اضطراب فرد از بین نمی‌رود و تأثیر قابل‌توجهی بر عملکرد روزانه شخص دارد و ممکن است هرگونه خوشی را از زندگی فرد دور کند. برای مثال، کارمندی را در نظر بگیرید که حتی پس از پایان یافتن جلسات و یا فرجه‌های کاری یا زمان استراحت کردن در روز تعطیل درجات بالایی از اضطراب را تجربه می‌کند.

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)