سازمان حقوق بشر ایران، ۶ آبان ماه ۱۳۹۷: محمد نجفی در یک روند غیر قانونی برای تحمل سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت شد. این درحالی است که به گفته نزدیکان وی، اجرای حکم شلاق به علت بیماری دیابت (قند خون) برای آقای نجفی خطرناک است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، یک‌شنبه ۶ آبان ماه، محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر اراکی جهت اجرای حکم بازداشت شد.

یکی از نزدیکان وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «محمد نجفی برخلاف قانون که می بایست به موجب صدور احضاریه و رعایت مهلت قانونی به شعبه ۲ اجرای احکام اراک احضار شود، ناگهانی برای اجرای حکم دستگیر شده است. قانون این مهلت و لزوم احضار را پیش‌بینی کرده تا شخص اگر اسنادی دارد که بنا به هر علت نمی‌تواند مجازاتی را تحمل کند، بتواند آن را فراهم کرده و به قاضی اجرای احکام تحویل دهد تا طبق قانون به پزشکی قانونی معرفی شود.»

این منبع همچنین افزود: «آقای محمد نجفی مبتلا به دیابت شدید است و سال‌هاست دارو مصرف می‌کند. میزان بیماری ایشان به حدی است که اگر بدن ایشان حتی زخم جزئی بشود بهبود ایشان بسیار طول می‌کشد. در میان مجازات‌های ایشان ۷۴ ضربه شلاق هم صادر شده که در صورت اجرا قطعا منجر به مرگ آقای محمد نجفی خواهد شد.»

محمد نجفی ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ به‌دست نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد. آقای نجفی پیش از بازداشت مسئله مرگ مشکوک یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در کلانتری ۱۲ رضوی شهر اراک، به نام وحید حیدری را پی‌گیری می‌کرد. وی پس از گذشت ۹۲ روز، با قید وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شد.

مقامات رسمی در ایران مدعی بودند که وحید حیدری برای فروش مواد مخدر بازداشت شده بود و در بازداشتگاه خودکشی کرده است. ولی پی‌گیری‌های محمد نجفی از این حقیقت پرده برداشت که وحید حیدری از شرکت کنندگان در اعتراضات اراک بود و ۱۰ دی ماه بازداشت شده بود و چند روز بعد به دلایلی که احتمال می‌رود ضرب و شتم و شکنجه بوده باشد، جان خود را از دست داده است.

اوایل مرداد ماه سال جاری محمد نجفی به سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم اواخر مهر ماه سال جاری عینا در دادگاه تجدید نظر به تایید رسید. همراه با او ۱۰ فعال مدنی دیگر نیز به زندان و شلاق محکوم شده بودند که احکام هفت تن از آنها به تعلیق در آمد ولی احکام آقایان علی باقری، عباس صفری و کیان صادقی مبنی بر سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق، به صورت تعزیری است و به اجرا درمی‌آید.

محمد نجفی به دلیل فعالیت‌های خود سابقه چندین احضار و بازداشت دیگر را نیز دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com