۱۷/۱۰/۲۰۱۸
 

پیام رسانه‌ای مشترک

کابل، پاریس، ۱۷ اکتبر ۲۰۱۸ ـ فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان عضو آن در افغانستان بنیاد آرمان‌شهر / OPEN ASIA، امروز اعلام کردند: دولت افغانستان باید اقدام‌های مناسبی را در دست بگیرد تا اطمینان یابد که شهروندان می‌توانند از حق خود برای دادن رای و انتخاب شدن در انتخابات آتی پارلمانی استفاده کنند.

انتخابات پارلمانی قرار بود در اکتبر ۲۰۱۶ برگزار شود، اما چند بار به تعویق افتاده است و اکنون در تاریخ ۲۰ اکتبر ۲۰۱۸ در تقریباً سراسر افغانستان برای انتخاب اعضای تازه ولسی جرگه ـ مجلس نمایندگان افغانستان ـ برگزار خواهد شد.

فرایند انتخاباتی، در پس‌زمینه‌ی ناامنی گسترده، قطب‌بندی‌های قومی و دینی، گفتگوهای جاری صلح با طالبان و نهادهای ضعیف، از حمله‌های تروریستی به گردهمایی‌های سیاسی انتخاباتی و مراکز ثبت نام رای‌دهندگان آسیب دیده است. این حمله‌ها که از آغاز امسال تاکنون منجر به کشته شدن حدود ۴۰۰ تن شده است، به نگرانی شدیدی دامن زده است که دولت نخواهد توانست در روز انتخابات امنیت رای‌دهی را تضمین کند. این وضعیت همچنین باعث ایجاد تردید در مورد امنیت نامزد‌های انتخاباتی شده است. با وجود این، ۲۵۶۵ کاندیدای انتخاباتی شامل ۴۱۷ زن برای ۲۵۰ کرسی ولسی جرگه نامزد شدهاند و نزدیک به ۹ میلیون شهروند افغانستان برای رای دادن ثبت نام کردهاند.

گیسو جهانگیری، رئیس بنیاد آرمان‌شهر/ OPEN ASIA و نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، گفت:

«با وجود افزایش حمله‌های گروه‌های مختلف تروریستی، نبود رویه‌ی ارزیابی واقعی صلاحیت نامزدها و این واقعیت که مردم هنوز از محتوای “توافق صلح” جاری در سطح بالا با طالبان بی اطلاع هستند، مردم افغانستان باز هم اعتقاد خود را به پروسه‌ی انتخاباتی نشان می‌دهند. این واقعیت که نسل جوانی از اعضای جامعه مدنی و زنان مستقل از جنگ سالاران با سابقه در مقابل خشونت و ناامنی فراگیر می‌ایستند و به عنوان نامزد در انتخابات مشارکت می‌کنند، برای آینده‌ی افغانستان و مشروعیت نهادهای شکننده آن امید بخش است.»

 

پروسه‌ی انتخاباتی از آغاز تاکنون ایراد داشته و ظرفیت محدود کمیسیون مستقل انتخاباتی را برای سازماندهی و نظارت بر انتخابات، شامل ثبت نام رای‌دهندگان، به روشی مناسب و صلاحیت‌دار برجسته کرده است. علاوه‌براین، میلیون‌ها تن از مردم افغانستان احتمالاً نخواهند توانست در انتخابات روز شنبه رای بدهند و در عمل از حق رای محروم خواهند شد. انتخابات پارلمانی به دلایل امنیتی در ولایت غزنی برگزار نخواهد شد و یک سوم از حوزه‌های رای گیری در سراسر کشور بسته خواهد ماند. همچنین هنوز روشن نیست که پناهندگان و آوارگان داخلی افغانستان که شمار آنها به میلیون‌ها تن می‌رسد، از امکان رای دادن برخوردار خواهند بود یا خیر.

عادل الرحمن خان، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، نیز گفت:

«این انتخابات برای افغانستان بسیار حیاتی است و شهروندان افغانستان مدتی طولانی در انتظار این فرصت برای رای دادن به نمایندگان خود مانده‌اند. دولت افغانستان باید امنیت رای‌دهندگان و کاندیداها را تضمین کند و از وجود فرایند شفاف انتخاباتی، نه فقط در روز شنبه بلکه در دوره‌ی پیش از انتخابات آتی ریاست جمهوری اطمینان حاصل کند.»

 

انتخابات پارلمانی ابتدا قرار بود در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۶ برگزار شود، اما از آن پس دو بار به تعویق افتاده است: بار نخست به ۷ جولای ۲۰۱۸ و سپس به همین تاریخ ۲۰ اکتبر ۲۰۱۸. بنا بود انتخابات پارلمانی همزمان با انتخابات شوراهای محلی برگزار شود. اما در تاریخ ۲۳ سپتمبر ۲۰۱۸ اعلام شد که انتخابات شوراهای محلی برگزار نخواهد شد، زیرا دولت از برقراری امنیت کافی در سطح محلی ناتوان است و شمار کاندیداها در بعضی از ولسوالی‌ها کافی نیست. انتخابات ریاست جمهوری قرار است در تاریخ ۲۰ آپریل ۲۰۱۸ برگزار شود.

تماس مطبوعاتی:

Ms. Audrey Couprie (French, English) – Tel: +33648059157 (Paris)

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com